Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот robinofloksli » Вто Ное 24, 2009 6:21 pm

за теб това ли са двете единствени алтернативи?

Между другото, за 10 лв можеш да правиш секс най много с дясната/лявата си ръка. Дори елементарната ти сметка с книгите издиша тотално. По-изгодно е да дадеш 10 кинта за книга само ако смяташ да прочетеш 26 книги през живота си. Дори за човек като мен дето не чете кой знае колко много това е неприемливо количество.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Вто Ное 24, 2009 6:26 pm

олеле, ръчния секс и той се заплащал :D

Нещо не ми се връзва да е по-изгодно, но дори да не е, за мене е много по-голямо удоволствието. Пък кеф цена няма, какво знаеш ;-) А последващ въпрос - на теб кое четене ти доставя по-голямо удоволствие - от печатна книга, или от електронна?
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Вто Ное 24, 2009 6:36 pm

Разбира се, че се плаща, кабелната да не е без пари? А загубеното време?

Виж, уважавам това, че имаш свое мнение. Не уважавам това, че като не можеш да го защитиш, че поради липса на аргументи започваш да си ги измисляш. Последният ти пост е най-смисленото от теб което съм чул по тази тема - теб ТЕ КЕФИ хартиената книга и толкоз! С това вече няма как да се спори, това го приемам, съгласен съм, уважавам го дори. Не че има отношение към въпроса - ще изчезне или не, но поне е нещо ясно и неоспоримо. Ако искаш дори, можем да си спретнем една подвързаческа работилница, материалите не са скъпи, бирата и тя.

А инак - на въпроса ти - мен ме кефи много повече четенето от не-четенето. И при това положение хартиената книга губи съревнованието. При това с много. Но ДОРИ да имам достатъчно време за да чета от хартиени книги, пак бих предпочел електронната. Просто е по-удобно. Сега например чета алманаха Фантастика 2008, това нещо по никакъв начин не може да се държи разгърнато, с една ръка във въздуха повече от 3-5 мин. Аз поне не мога. А виж с компака даже съм заспивал, докато го държа. Такива ми ти неща
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Вто Ное 24, 2009 6:40 pm

Безсмислено е да спорим - ясно е, че и двамата няма да отстъпим от мнението си.
BlackHeart

Мнениеот Goa » Вто Ное 24, 2009 7:05 pm

На мен пък винаги ми е било смешно, че като довод в полза на електронния четец се изтъква колко много текстове можели да се качат на него. Все едно докато пътувам в трамвая (или дори отивам някъде за 15 дни), мога да изчета 50 книги, та затова по-добре да си взема четеца вместо истинска книга :). И алманаха ФантAstika съм го чел не другаде, а в трамвая и нямам спомени да ми е било неудобно от нещо. Много пъти съм заспивал и аз с книгата в ръка и добре, че е книга, а не електронен четец, чиято тежест може съвсем неусетно да загубя, без да се разсъня.

Николай и Велик обърнаха внимание на дискусията върху нещо, което е една от най-съществените разлики - че хартиената книга е завършен продукт, докато електронният текст е полуфабрикат - той реално не може да претендира за завършеност или авторство, тъй като всеки може да го преправи както си иска. Е, ще речете, че операцията копи-пейст може да се забрани лесно, но това едва ли е голяма пречка :). Така че, отново да кажем - електронната книга не е книга по същността си и е безсмислено да се противопоставя на хартиената - просто това са различни продукти. Един ден в бъдещето сигурно няма да има хартиени книги, но и светът ще е толкова различен от сегашния, че едва ли понятието "книга" ще има същия (или въобще някакъв) смисъл.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Вто Ное 24, 2009 7:39 pm

Goa - тук съм пускал линкове към е-книги, влез и в сайта и виж други. Продуктът си е завършен отвсякъде с исбн, затворен даже за копиране и прочие. Точно толкова, колкото е лесно да се разбие един ПДФ, е лесно да се ОСР-не една книга - справка Читанката. Между другото съм заспивал ужасно много пъти четейки от нотбука - все същото е. Съвсем накрато - от гледна точка на издателския бизнес и двете са книги /даже най-често копието за печат се качва и он-лайн/.

И тъй като тука разговорът е между глухи, само един пример. Копо, който има цели стени с книги в тях /който е ходил знае/, от два дена е безкрайно радостен, че си е купил устройство за е-книги. Съобщението във "Фейсбука" е - насрах се от радост. Коментарите са излишни.
Bogdanov

Мнениеот BlackHeart » Вто Ное 24, 2009 8:39 pm

Действително, разговорът е между глухи. Аз пък ще приведа друг пример - майка ми: "Да чета от компютър? Тия хора акъл имат ли?"
BlackHeart

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Ное 24, 2009 9:07 pm

Goa Написал:
-------------------------------------------------------
Така че, отново да кажем - електронната книга не е книга по същността си и е безсмислено да се противопоставя на хартиената - просто това са различни продукти.

Е, тъй, де! Ама иди го разяснявай на разните му революционери...
:-)
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Bogdanov » Вто Ное 24, 2009 9:57 pm

BlackHeart Написал:
> Действително, разговорът е между глухи. Аз пък ще
> приведа друг пример - майка ми: "Да чета от
> компютър? Тия хора акъл имат ли?"

Да търсиш запознанства по интернет? Това не е нормално синко!
Тате, а ти как се запозна с мама?
А, нормално, спечелих я на покер.
Bogdanov

Мнениеот kopo » Вто Ное 24, 2009 10:06 pm

Като се видим, ще ти покажа моята, сам ще прецениш до къде е стигнала реализацията на идеята.
kopo

Мнениеот kopo » Вто Ное 24, 2009 10:12 pm

Всъщност ми е подарък, но няма значение, наистина планирах да си купя.
Устройството е малко (дисплей 5"), леко, тънко и като странична функция е много добър МР3-плеър. Побира се във вътрешния джоб на якето ми.
Все още е рано да кажа до колко оже да конкурира хартиена книга, но за начало - никак не е зле (тежи малко, 5 размера на шрифта, малкия размер го прави удобно в транспорта).
kopo

Мнениеот kopo » Вто Ное 24, 2009 10:23 pm

Бранко, подозирам, че преди 100 години подобен разговор се е водил по темата "Струва ли си да се записва музика на скъпия и некачествен фонограф, когата в операта я има всяка вечер?"
kopo

Мнениеот Goa » Вто Ное 24, 2009 11:38 pm

И отговорът е бил "не си струва", какъвто е и днес ;)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Ное 24, 2009 11:40 pm

Темата не е "за или против електронните книги".
Нито "за или против фонграфа".
Но примерът с фонографа е добър: вече отдавна няма фонографи, виниловите плочи почти не се използват, аудиокасетите - също, вижда се края и на дисковете... но нито едно от тези избретения никога не е изместило операта.
Та, и с книгите е така. Нищо няма да измести печатната книга. Никога.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот BlackHeart » Сря Ное 25, 2009 12:17 am

Bogdanov Написал:
> BlackHeart Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Действително, разговорът е между глухи. Аз пък
> ще
> > приведа друг пример - майка ми: "Да чета от
> > компютър? Тия хора акъл имат ли?"
>
>
> Да търсиш запознанства по интернет? Това не е
> нормално синко!
> Тате, а ти как се запозна с мама?
> А, нормално, спечелих я на покер.

Богданов, примера ти хич не струва, помежду другото. Извинявам се, ама едно е реално мнение, а друго - виц (:P)
BlackHeart

Мнениеот BlackHeart » Сря Ное 25, 2009 12:20 am

Kopo Написал:
> Бранко, подозирам, че преди 100 години подобен
> разговор се е водил по темата "Струва ли си да се
> записва музика на скъпия и некачествен фонограф,
> когата в операта я има всяка вечер?"

Тъй, тъй. Те и тия разговори за печатната книга не се водят от вчера и оня ден, а от 1604-а година - струва ли си да съществува книгата, когато вече имаме вестници? Малко по-късно - струва ли си да има книга, след като имаме списания? А след като имаме радио? А кино? А телевизия? А интернет? А електронни книги?
И се пита ли пита народа струва ли си, пък печатната книга не ще да изчезне и това е. Не мре бе, съществото му ниедно (:P)
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Сря Ное 25, 2009 10:41 am

Goa Написал:
> На мен пък винаги ми е било смешно, че като довод
> в полза на електронния четец се изтъква колко
> много текстове можели да се качат на него. Все
> едно докато пътувам в трамвая (или дори отивам
> някъде за 15 дни), мога да изчета 50 книги, та
> затова по-добре да си взема четеца вместо истинска
> книга :).

Ами, за теб не знам, аз на една коледа мога да изчета поне 5 книги, отсега си правя подборка за коледното мързелуване (както и 2-3 сапунки + 10-15 филма и една игра...). А нови МРЗ за колата си качвам винаги щом смятам да пътувам повече от 10 км... Колкото до трамвая - десетки пъти съм бил в ситуация да не ми се чете дадена книга, а да ми се чете друга. Ето, сега препрочитам 27та теорема на етиката, понеже съседната тема ме върна към тази книга. А съм започнал още алманаха, Секси хоризонти, Жоро Малинов и Янчо Чолаков. Ако имаш само една тухла в дисагите, за подобен избор просто забравяш.

И алманаха ФантAstika съм го чел не
> другаде, а в трамвая и нямам спомени да ми е било
> неудобно от нещо.

Ами говори за себе си, аз съм на 1/3 и вече е на баница.

Много пъти съм заспивал и аз с
> книгата в ръка и добре, че е книга, а не
> електронен четец, чиято тежест може съвсем
> неусетно да загубя, без да се разсъня.
>

Подобни реплики означават само едно - никога през живота си не си виждал е-четец или подобно устройство. Или пък представата ти за маса и тежест е силно субективно изместена в полза на предпочитания от теб предмет.

> Николай и Велик обърнаха внимание на дискусията
> върху нещо, което е една от най-съществените
> разлики - че хартиената книга е завършен продукт,
> докато електронният текст е полуфабрикат - той
> реално не може да претендира за завършеност или
> авторство, тъй като всеки може да го преправи
> както си иска. Е, ще речете, че операцията
> копи-пейст може да се забрани лесно, но това едва
> ли е голяма пречка :)

Всъщност, ще кажа съвсем друго и то е че операцията копи-пейст НЯМА СМИСЪЛ да се забранява. Това е книга, за бога! Ти си читател. За какво ти е да четеш нещо което някой е променил, след като имаш ефтин и неограничен достъп до оригинала? Или имаш проблеми с интернет връзката? Така кажи, ще ти помогнем...

> Така че, отново да кажем -
> електронната книга не е книга по същността си

О, фривилна грухталност!

> и е безсмислено да се противопоставя на хартиената -
> просто това са различни продукти.

На какво основание твърдиш подобно нещо? За да имаш 2 продукта, трябва да имаш две неща с различна потребителна стойност. Например - бензин А95 и А98. Много са сходни, 95% състава им е идентичен, но останалите 5% дават някакво ново качество. Каква обаче е разликата между хартиената и електронната книга от гледна точка на потребителя? Може ли да се чете? Може. Може ли да се препрочита? И още как! Картинки има ли? Има, даже цветни. Мерише ли като истинска книга? Разбрахме се, че ще изобретим такива.
Остана единствено вещоманията и барането. За едното може да се измисли нещо - специални хардуерни пластики, съдържащи код, позволяващ изтеглянето на точно една книга от дадено хранилище, неограничен брой пъти. Или пък автор.
С вещоманията нещата са по-сложни. Това вече си е наистина друга потребителско качество - вещ, подходяща за колекциониране и удовлетворяване на исторически възникнала мания със затихващи функции. Само че, това потребителско качество не се отнася до книгите, а до нещо което изглежда по същия начин, само че не е книга, а именно - обект за колекциониране.
Можеш да колекционираш какво ли не - от слиповете на МДжексън, до неразложени напълно части от умрели животни. Какво общо има нуждата от четене и литературата като изкуство с това? Ами нищо. Време е да го разбереш. Дрънкането на общи приказки, че едното не било като другото и видиш ли - било друг продукт са само жонглиране с понятията. Същността на нещата е една: четене (потребяване на изкуство) <-> медиум който удовлетворява тази нужда. Електронната книга отговаря на тази схема напълно. На 100%. Също както електрическата крушка отговаря на нуждата от светлина, макар че нюансите в които свети не са съвсем като на газената лампа.

Един ден в
> бъдещето сигурно няма да има хартиени книги, но и
> светът ще е толкова различен от сегашния, че едва
> ли понятието "книга" ще има същия (или въобще
> някакъв) смисъл.

Ако се постараеш, можеш да направиш и още по тривиална и очевидна констатация. Например - София е в източна Европа и дори в ЕС, но това изобщо не и личи...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Сря Ное 25, 2009 11:56 am

Конструктивно предложение:
Явно, за част от четящите тук от Витоша по-високо нема и е безсмислено да прекарваме времето в опити да се убедим това или онова. Нека тази тема да остане наистина за обсъждане на е-книгите, плюсове, минуси, проблеми, драйвери, формати и прочие.
Както се вижда - това интересува част от хората, нека не затлвачваме важните неща с излишен спам.
Bogdanov

Мнениеот Bogdanov » Сря Ное 25, 2009 12:05 pm

BlackHeart Написал:
> Bogdanov Написал:
> -----
> > BlackHeart Написал:
> >
>
> > -----
> > > Действително, разговорът е между глухи. Аз
> пък
> > ще
> > > приведа друг пример - майка ми: "Да чета от
> > > компютър? Тия хора акъл имат ли?"
> >
> >
> > Да търсиш запознанства по интернет? Това не е
> > нормално синко!
> > Тате, а ти как се запозна с мама?
> > А, нормално, спечелих я на покер.
>
> Богданов, примера ти хич не струва, помежду
> другото. Извинявам се, ама едно е реално мнение, а
> друго - виц (:P)

Бранко - да приключим спама.
Тъкмо в деня, в който бях сключил сериозен договор за издаване на многотомник на известен автор, с който се запознах във Фейсбука, брат ми ми обясняваше, че там ходели само социални неудачници.
Сега малко данни за четенето от компютър.
Буквите имат средна посещаемост от около 3000 уникални дневно и се четат към 50 000 произведения /до тук с лудите хора, явно са доста/.
Миналата седмица, експериментално пуснах да се четат три разлистващи се книги, резултатът за седмица - средно около 200 четения на всяка от книгите.
Ето ти тук още малко статистики - http://bukvite.bg/ebooks/ebook_vip.php?razdel=%EB%E8%F0%E8%EA%E0 /най-четените книги се въртят от около 2 години/.
Така, че уваженията към майка ти, но ми писна от данни от агенция - "Една жена каза".
Само за справка - майка ми така и не работи на компютър и не може да разбере от какво всъщност си вадя парите.
Bogdanov

Мнениеот BlackHeart » Сря Ное 25, 2009 12:22 pm

Да, прав си - няма смисъл.
Е, да оставим на бъдещето да покаже кой е бил прав (:P)
BlackHeart

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии