Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Алтернативна история

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Алтернативна история

Мнениеот Мира » Нед Ное 26, 2006 7:08 pm

Благодаря на всички!!!
Всяко мнение, било то положително или отрицателно спрямо мен, всяко изказване, подкрепящо моята или противоположна гледна точка ми е от полза. Няма загуба в спора.[s];-)[/s]

Мира

Re: ...и алтернативно мислене

Мнениеот Мартин » Пон Ное 27, 2006 4:43 pm

Калине, извинявай, ама този път не си прав.
Темата си вървеше много добре и изведнъж се появи въпрос, който далеч не е тъп, но просто не му е тук мястото - Дали психичната енергия променяла действителността? Баси въпроса...
А и не мисля, че е нужно да се подхожда с емоционално разбиране към всяко крайно нерационално изказване. Къде е Кубрат и Фанагория, къде е насилието при подрастващите? То вярно, че на всеки мисълта му скача, както си иска, ама все пак...
И затова е нормално да има и по-груби реакции към питащия. Нека поне да не насърчаваме неуместните въпроси, които и без това се сипят отвсякъде.

Мира, ако си мислиш, че си получила някакъв отговор на въпроса си - не си! Задай го отново на подходящо място и по подходящ начин и може да се получи дори интересна дискусия. Отвори нова тема например.
Мартин

Мнениеот Кал » Пон Ное 27, 2006 4:48 pm

Не си извинен, Мартине. :)

1. Защото правиш същото, което ме насърчаваш да не правя - просължавап отклонението.

2. Защото се мъчиш да говориш от името на Мира. Да, тя [i]получи[/i] отговори - след като сама смята така.

3. Защото "Баси въпроса" е баси аргумента.

К;)

(Митко, тоя форум няма модератори, които да разместват мненията и да ги разделят, затова всичко ще си виси тука. Пак извинявай.)
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Ное 28, 2006 12:51 am

Сегааа... ще се направя на откачен, все едно не забелязвам неприятната атмосфера, впръскана в тази тема, и ще ви кажа как възприех аз въпроса на Мира и защо смятам, че не е неуместен по отношение на темата.

Аз възприех въпроса по следния начин:

Каква е отговорността на хората, които пишат [b]историята[/b], и дали пишейки историята, мнозина от тях (или всички!) всъщност не пишат алтернативна история. Защото те винаги описват доста ограничен къс от заобикалящата ги действителност, и то прекаран през собствената им ценностна система (!), собствената им система от познания (!!) и чисто интелектуалните им качества (!!!), което при всички случаи действа като малко или много криво огледало; а често всъщност описват събития, преразказани преди това от някой друг, при което изкривяванията нерядко стигат и до абсурди. И колкото и да се опитват да бъдат "честни" (което е невъзможно, а и малцина имат такива стремления, а и част от тези малцина в стремленията си всъщност съвсем залитат нанякъде), те налагат собствен отпечатък върху написаното и по-късните им читатели поемат в известна степен тези еманации от личността на автора. Ако искате, наречете го предаване на психична енергия, ако не щете - недейте.

Така че - не е ли всъщност всяка история алтернативна? И доколко можем да разчитаме на авторитета и достоверността на творенията на всеки автор на история? И нещо още по-важно - разполагаме ли със съответната ефективна система за правилно разчитане на написаното преди n на брой века от автора Х? А как да го разложим на правилни компоненти според съвременните координатни системи? Та огромна част от написаното вече ще е невъзможно да се впише в тези съвременни координатни системи... А ние продължаваме да се опитваме и в резултат може да пръкнем неописуеми уродчета... В такъв случай отговорността на автора на история не става ли смазващо огромна и ако, не дай си Боже, един ден възкресим някой такъв автор и той види какво е станало с неговите писания, няма ли да поиска да се върне назад в своето време и да изгори всичко написано... особено ако е от тези, дето се опитват да бъдат "честни" с читателите си...

Да, всичко написано променя историята, и колкото повече "психична" енергия е вложена в написването му (и ако съдбата му не е да изчезне завинаги, непрочетено от никого), толкова по-голяма промяна причинява. Алтернативните истории, написани по замисъл така, че да не отговарят на "действителната" история, не са подминати от това всеобщо свойство на писмената реч. Отговорността и на техните автори не е пренебрежимо малка величина. А що се отнася до отговорността като цяло на писателите, ще припомня думите на Чапек, че техните амбиции не са просто да опишат действителността, а са далеч "по-чудовищни" - те [b]посягат[/b] на тази действителност...

По отношение на [b]историята[/b] в нейния научен аспект (изкушавам се да напиша "псевдонаучен"), аз не съм съгласен със сентенции от сорта "историята се пише от победителите" или други подобни. Единственото, с което съм съгласен, е, че [b]историята се пише от тези, които пишат историята[/b]... Много внимателно помислете върху това елементарно логическо построение. В него освен всичко друго е криптирана и истината, че историците обикновено не страдат от болезнени ограничения като необходимост да бъдат честни, отговорни, безпристрастни и т.н., те имат обикновено други, съвсем конкретни задачи. Ами прочетете "Операция "Риба" - там са написани изключително верни неща по темата... Или пък "Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес" на Антон Дончев - там пък изключително образно и силно е описана ролята и отговорността на историците в документирането на "действителността"... [s]:-)[/s]

Ииииииииихххххххх, как ми липсват подобни дебатиииииииии [s]:,-([/s] Да й пи*** на тая действителност... [s]:-P[/s]
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Вто Ное 28, 2006 8:51 am

"Който владее настоящето - владее миналото, койта владее миналото - владее бъдещето"
1984, Оруел

А за другото - ами рядко някоя държава, не визирам само България, си изучава реалната история - всички си знаят някакви митологизирани версии /първи боен поелт примерно/.
И е нормално като цяло.

Bogdanov

Мнениеот Мартин » Вто Ное 28, 2006 10:09 am

:))))
Калине, само за да не доразводнявам темата, няма да ти отговарям тук.
Така или иначе Гоа вече върна темата там, където й е мястото.

(А ти си помисли само, как докато си четеш Еднорога и изведнъж в книгата се появява една глава за вредата от тютюнопушенето и ползата от семките на грейпфрута... гот...)

Мартин

Мнениеот Кал » Вто Ное 28, 2006 10:45 am

Другарю Гоа! Долу ръцете (и пи*алата) от съвършената ни действителност! Ами че тя е ... [i]съвършена[/i]! Само ние, с нашите наложително ограничени сетива, не го знаем...

(Аз как разбрах ли? Прочетох го в разни книги с плява. *хохот, несдържан... их, че съм идиот*)

...Гоа Приятеле - а за да има ^такива^ дебати и такива постинги, трябва да пишем по-малко - на брой - и повече - на отделено време и доусещане/домисляне. Май точно заради това скочих аз, та влях и от моята жлъч в световния океан... Като ще сядаме да пишем за сериозни неща ([i]т'ва пъ к'во е?[/i]), така че да ни приемат сериозно, да седнем като тебе - минимум половин час, без разсейващи странични фактори, с ония думи и примери, които ще дадат на другите шанс да ни разберат... (Иначе - ига те! - то и постингите ни избиват на постмодернизъм.) Същата ми е болката за общуването в клуба на живо - хората реаграт първосигнално, не дават на мислите си и пет минути за донамисляне - сакън да не ги забравят, сакън да не останат нечути, бессссценните им...

(Като дойде време за моята тема, еднороговата - играта ще ви разкажа. Само имайте късмета да се държите по обичайному и да ме прекъсвате насред мисъл. Казвам го с усмивка, която оформям с ей тия зъби, така.)

Свършихме с лирическото в/изстъпление, сега по темата:

Много съм съгласен с повечето от тебеказаното (а специално за "описват доста ограничен къс от заобикалящата ги действителност, и то прекаран през собствената им ценностна система (!), собствената им система от познания (!!) и чисто интелектуалните им качества (!!!), което при всички случаи действа като малко или много криво огледало" ти благодаря от сърце, имахме нужда от това опомняне). Сега само ще отбележа няколко несъгласия - да става диалог:

1. Когато казваш "те винаги описват", незаслужено обобщаваш ("винаги" и "никога" са червени лампички в главата на внимателния читател). Един истински - [i]честен[/i], по дефиницията ми, която ще обясня след малко - историк е напълно наясно с ограниченията на областта, в която се е захванал: фактологични и чисто човешки/субективни. По тая причини такъв историк не спира да търси още и още доказателства, по възможност - първични (primary), от самата епоха, която изследва; той никога ([i]червена лампичка... ето една [s]}:-([/s][/i]) не приема, че е открил Истината и не се стреми да наложи заключенията си като такава - точно както честният учен не бърка теориите си с действителността в нейната пълнота (принципът на приближението като безкраен итеративен процес).

Откъде го знам ли? В Италия учих две години история на 20-ти век, с учителка британка, която беше изключително взискателна към източниците, които се ползват, и преди всичко ни учеше какви въпроси да задаваме към достоверността им, какви фактори да имаме наум, като четем който и да е текст, първичен или вторичен, за да си градим масксимално разностранна и пълна картина. (Тя беше и изключително осъзнат човек, но в Колежите на обединения свят се предполага учителите да са такива. Ех, Наско - защо не знаеш английски, как прекрасно щеше да се чувстваш в един такъв... Добре, че не знаеш, де, иначе вече щяхме да сме те изгубили като местен кадър... :)

Тия, за които говориш ти - да, има ги, много са, води ги егото им повече, отколкото стремежът към знание, правят псевдонаука.... точно както във всяка друга област. И е важно да помним, че ги има (пак благодаря) - но е важно да не забравяме и другите.

(Иначе се плъзваме във фунията "наука, ама социална" -> "псевдонаука" -> "бабини деветини" -> "шарлатания от зловреден тип" -> "астрология"... спирам, че не мога си изми пръстите два дена, ако продължа.)

2. Когато казва "честен", имам предвид "който не лъже/спестява информация [i]съзнателно[/i]; който споделя всичко, което знае/е почувствал (ако е писател) и т.н." Това би трябвало да насочи мислите ни за отговорността в една по-друга посока от тая горе. Аз няма да я подхващам (понеже времето пак ме подпря); но мисля, че самата дефиниция, която дадох, е достатъчно благодатна за чепкане (без счепкване ;).

3. Не, с нищо не нараства отговорността на автора с годините - тя е незименна от мига, в който авторът предава текстa си за печат/разпространение/наизустяване от менестели/... Защото това, за което ти говориш, е отговорността на читателя - на вниматeлния, задаващ въпроси читател ("А този автор - имал ли е скрити интереси? Какво се е случвало зад гърба му? Бил ли е [i]честен[/i] той, в оня миг?") За още по темата - една от по-кървящите дискусии във Фантазия: http://www.bukvite.com/forum/index.php?act=ST&f=20&t=682

...Ммм. Точно 74 минути, с прекъсване от 30. Изпълнявам собствения си завет, горе-долу. ;)

Желая ви пълно писане,
Калин

Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Мира » Вто Ное 28, 2006 12:04 pm

Goа, напълно съм съгласна!
Мира

Мнениеот димитър » Чет Ное 30, 2006 3:16 pm

Много моля всички, които желаят да си говорят за друго, да го правят в друга тема. Това което правите е проява на лош вкус и липса на разсъдък.

Поредната ми измишльотина:
В. Нова България
През 1396 г България пада под турско робство. Стотици хиляди българи бягат в свободните християнски страни. През 1492 год. Колумб открива Америка. Хиляди търсачи на свобода, богатство и приключения от всички европейски страни се устремяват натам. Между тях сигурно е имало и българи…
Нека предположим, че сред българската емиграция в Испания се намира богат и предприемчив човек, който желае българите да имат своя независима държава, макар и на друго място. И успява да обедини около себе си сънародниците си. Българските общини в Испания и Италия успяват да съберат 2 – 3 хиляди желаещи да основат свое селище в новия свят и ги изпращат натам с няколко кораба. Крайбрежието на Караибско море вече е заето от испанците, а на юг – Бразилия е португалско владение. Затова нашите хора се заселват на север от Флорида. Пък е и по-близо до Европа. Така в началото на ХVI век възниква Нова България. В колонията развиват земеделие, занаяти и търговия с Европа. Всяка година пристигат нови преселници, предимно българи. Когато след 100 години англичани, холанци и французи тепърва започват да строят свои селища в Северна Америка, Нова България вече е държава със 300 – 400 хилядно население. Достатъчно, за да се защити сама при нужда. Но за да не се налага да воюва, Нова България би могла да приеме покровителството отначало на испанския, а по-късно - на английския крал. Но само формално… От поколение на поколение се предава заветът за дълга на българите – когато станат достатъчно силни, да освободят от робство своите братя от далечния Балкански полуостров. Минават още към 150 год. 1776 година. Нова България вече има 3 – 4 милиона население и се простира от Атлантическия океан до река Мисисипи. В пристанището на столицата Надежда е събран голям военен флот с десетки хиляди войници. Очаква се всеки момент да пристигне съобщение за война между Русия и Османската империя и флотът да потегли, за да стовари десант на брега на Беломорска Тракия. Но в този момент пристига пратенник от север: Английските колонии са възстанали срещу краля и водят война за независимост. Президентът на новата държава (САЩ) моли за помощ. Трябва да се вземе решение …
През 1803 г. Нова България купува от Наполеон Луизиана. По-късно присъединява Орегон и излиза на Тихия океан …
димитър

Нова България и пр.

Мнениеот Вальо » Чет Ное 30, 2006 7:45 pm

Много интересно!
Обаче не ми се вижда реалистично 10-кратното увеличение на населението за 150 г. По-реален според мене е шансът днес да има неголям щат Bulgaria на север от Луизиана. Няклко интересни момента:
-- културно влияние: там е един от центовете на кънтрито, представете си българското влияние върху най-американската музика. :) Плюс това, което негрите ще донесат от Африка. :) Страхувам се, че днешната чалга ще ни изглежда като класическа музика. :)
-- ролята на щата Bulgaria в американската Гражданаска война - тамошните българи нямата да имат нищо общо с нашите анархистични тадиции, дори напротив, ще има култ към държавността! Следователно задокеанските българи ще са на страната на Севера срещу бунтовните южняци.
-- Ве има ли робство в щата Bulgaria? Българите бягат от робство, това е черна дума. Значи върли противници. Макар че кой знае, да не ги идеализираме.
-- Втората световна война: тук предположенията стават трудни, защото "пеперудите" могат да променят света до неузнаваемост, но да предположим, че не се стигне до много значителни промени и "пра-родината" все пак се окаже на страната на Оста (и че има Ос, разбира се). Тогава става слочно. От една страна американските власти интернират японското малцинство без много-много да се смущават от нарушенията на правата на човека. От друга - нищо подобно не се случва на италианскот малцинство. Според мен всичко зависи от ролята, която са си извочвали българите. Ако щатът е малък или дори в лапнат от някой по-голйям съсед, тежко им се пише на нашите събратя. :( Но това е много хипотетично.
-- Много важно следствие от съществуването на Нова България е запазването на поне една част от българската аристокрация. Т.е. ще има "законен" наследник на престола, колкото и да е далечен роднина. Когато и да се освободи прародината от турско робство, няма да има нужда да се кани немски принц за цар!!! Това ми хрумна след като написах за интернирането и е по-вероятен вариант България да е на страната на Русия и в двете войни, просто заради Панславизма. И при по-благоприятен изход за Русия от Първата световна Война (с доста силен съюзник на балканите, който в решителния момент ще подкрепи настъпателната операция на Брусилов!) едва ли ще се стигне до комунизъм. Вместо това Русия ще бъде или парламентарна монархия (все пак на Руснаците им трябва цар, Нова България няма да промени вековната им история).

Всичко това го нахвърлих от двичение, надявам се да не съм допуснал твърде големи грешки. :)

Просто нямам време да седна и да изчета внимателно всичките ти съобщения. :(

Аз също имам няколко алтернативи за БГ - виж сборника "Моделириум", един стар брой на "Тера Фантастика" и самостоятелния ми разказ в последните "Хоризонти" на изд. "Аргус"

А ти от къде се заинтересува от Алт. Ист.? И да не би да си същия Димитър, с който се засякохме веднъв във форума на "Новости космонавтики" като ставапше дума за посещението на БГ летци при ген. Каманин? Аз още не съм го написал тоя разказ, но "Интеркосмос" (във "Волни Хоризонти") е първия от поредицата, в която ще влезе и той. :)

=========================
П.С. СЪобщенията не по темата са интересни, но не им е тук мястото. Добре ще е се прехвърлят в нова тема. Ако Атанас или някой друг може, моля да го направи!
Вальо

Мнениеот Диана » Чет Ное 30, 2006 7:59 pm

Мира, благодарна съм за въпроса ти! След Гоа не съм прочела нито ред и не възнамерявам. Просто исках да ви поздравя и да кажа, че ми беше много приятно да прочета вашите думи.
Диана

Мнениеот Вальо » Пет Дек 01, 2006 12:04 am

Интервю със Звягинцев - дин от корифеите на рускоезичната алтернативна история:
Вальо

Мнениеот димитър » Пет Дек 01, 2006 2:24 am

Вальо
"не ми се вижда реалистично 10-кратното увеличение на населението за 150 г. По-реален според мене е шансът днес да има неголям щат Bulgaria"

10-кратното увеличение на населението за 150 г. е напълно възможно. Достатъчно е държавата да просперира и да не пречи на имигрантите да се заселват в нея. За същия период английските колонии достигат до 3 милиона ОТ НУЛАТА, а англичаните през средновековието не са повече от българите.
димитър

Мнениеот наско!!! » Пет Дек 01, 2006 12:15 pm

Братя фантасти, юнашки сте я подкарали тук с алтернативката[s]:-}[/s] Най-после да видя истински обмен на идеи и взаимно обогатяване между мислещи хора, а не джафкане между есхибиционисти[s]:-P[/s]
наско!!!

Мнениеот димитър » Пет Дек 01, 2006 11:31 pm

Bogdanov
Извинявай, че чак сега ти обръщам внимание. [s]:-)[/s]

"Сюлейман паша пробива при Шипка и двете войски правят ново Бородино при Плевен /пак реми/. Следствие на мирния договор, България остава полуавтономна под васалствтото на Портата.
Започва развитие на промишлеността," но ... държавният и криминален рекет от страна на турците я унищожават в зачатък.

" Вместо по-революционен, се развиваме по еволюционен път - български министри в Портата. Няма ВМРО, защото няма Македонски проблем " - Да, ама не! Във васална България нещата ще вървят както в Македония. Насилието продължава. Който се опъне - под ножа.

"няма кой да обучи и Ататюрк /няма българска военна академия/" - затова пък има много други военни училища по света.

"След Първата световна война, България ..." А какво става с арменците през войната? Същото би станало и с българите. А след войната няма да има България, зашото няма да има българи.

Вижда се, че антируската пропаганда силно ни е промила мозъците... [s]:-([/s]
димитър

Мнениеот Вальо » Пет Дек 01, 2006 11:34 pm

Да, но зад ангийските емигранти е страна с приблизително един порядък по-голямо население (да си призная за това не съм съвсем сигурен, скалирам по съвременното население; пък и това е сравнително скоро след епидемиите, но все ми се струва че англичаните винаги са били доста повече от българите), с развит търговски флот който е в състояние да изнесе потелнциалните заселници. И най-важното - те нямат алтернатива къде другаде да отидат (Австралия е още по-далече), докато българите имат - Русия, другите славянски страни, северноиталианските републики (които по него време не са се казвали така, разбира се).
Вальо

Мнениеот ханко » Пет Дек 01, 2006 11:55 pm

Ататюрк не е учил никога в България - особено военна академия, щото и тя не е съществувала, когато е бил на възраст да учи. Бил е аташе. Нещо интересно /и достоверно!/ - влюбва се в дъщерята на ген. Рачо Петров и иска ръката й. Бг генералът отказва да се срещне с него и заявява"Главата й ще отрежа, но на турчин няма да я дам!" Е, дето вика Мамалев в едно предаване - де "таквизи" българи...
Така че ето алтернативата - реална, почти да я пипнеш:как биха се развили нещата тук и там/Турция/, ако бе станал български зет?... И един жокер:през целия си живот той е запазил чувството си към Смарагда/мисля, че така се казваше дамата/ и българската дипломация е използвала тая му слабост.
И за арменците. Защо те са изклани, а поне още двайсет народности, дето живеят из Турция, не ги пипат с пръст? Е, отговори си на този въпрос и ще разбереш, че не е задължително да ни кръцват.
За промишлеността - що да я унищожават? Първата фабрика в Сливен е от 1835/мисля/ и си доживява до Освобождението.
Македонския проблем... Няма българин, който да не го боли... Но ето алтернатива - твърдя истинска. Вместо за чукарите на Македония, България хвърля всички тия усилия за връщането на Добруджа. Там хумусния слой е 80 см. Най-плодородните земи по Европата - 30-40 см. Твърди се че при правилно земеделие тя би хранила целия континент...
ханко

Мнениеот димитър » Съб Дек 02, 2006 5:34 pm

Вальо
Да, но зад ангийските емигранти е страна с приблизително един порядък по-голямо население (да си призная за това не съм сигурен, скалирам по съвременното население), с развит търговски флот който е в състояние да изнесе потелнциалните заселници. И най-важното - те нямат алтернатива къде другаде да отидат (Австралия е още по-далече), докато българите имат - Русия, другите славянски страни, северноиталианските републики

1. Населението на Англия се увеличава силно през XVII - XIX век в резултат на промишлената революция и по-добрите условия на живот. Преди това англичаните не са повече от българите.
2. Търговският флот плава натам, закъдето му плащат [s];-)[/s]
А една изолирана страна, като Нова България просто ще бъде принудена да създаде свой флот.
3. Точно англичаните имат огромна алтернатива - Канада, Южна Африка, Индия, острови по всички океани, а българската "алтернатива" е да отидат под чуждо владичество...
Впрочем, болшинството от преселници не са англичани, а сбор от всички други европейски народи - италианци, германци, холанци, ирландци и т. н. А на тях ще е без разлика, дали ще ги управляват англичани или българи.
димитър

Мнениеот Вальо » Нед Дек 03, 2006 12:14 am

Хммммм [шумно тракане на зъбни колелца]...
Т.1 - може наистина да е така - като се замисля, просъствието на англичаните в Америка наиситна се засилва през XVII - XIX век (но все пак това не ми е любим исторически период).
Т.2 - става дума не че Нова Българиая няма флот, а че Стара България няма. Пред новобългарците главната задача е експанчия в Америка. Погледни - дори самите Щати дълго време имат съвсем скромен флот (поне в сравнение с Англиая и Франция) именно по тая причина - експанзията е навътре и не изисква флот.
Т.3 - Нито една от тези алтернативи неможе да се сравнява с Америка - Канада по същество е същата тая Америка, но с по-неблагоприятен климат, Индия е почти толкова далече, колкото и Австралия, а в Африка болестите морят европейците по-добре от най-добрите индианци. Наистина, Ю. Африка е малко по-добре в сравнение с останалата част от Африка, но Америка има по-здравословен климат и повече плодордна земя. За отбелязване е, че лоялистите след Амер. революция отиват предимно в Канада и в по-малка степен - в Ю. Африка.
В тая връзка - има поредица от 4 (до сега) романа на Striling за Draka - това е ... супер-Ю.-Африка, която завладява целия свят:

Общо взето, малко досадно четиво. :(
Вальо

Мнениеот димитър » Пон Дек 04, 2006 1:04 pm

Вальо
има поредица от 4 (до сега) романа на Striling за Draka - това е ... супер-Ю.-Африка, която завладява целия свят

[s]:-)[/s] Погледни началото на темата:
"Загадката на Африка: Африка е известна на цивилизованите народи от самото начало на цивилизацията, но с изключение на най-северната й част, остава извън обсега на търговци, завоеватели и преселници много дълго време.
А. Великата финикийска империя
....
Б. Арабска Африка
..."
Goa
По тези неща може да се напишат интересни алтернативни истории. Но кой?

е, вече знаем кой [s]:-)[/s]
димитър

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии