Литература и други изкуства

Трети брой на "Смесена китка" посветен на фантастикзта

Всичко за изкуството

Re: Трети брой на "Смесена китка" посветен на фантастикзта

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Юли 30, 2011 11:46 am

Реклама - добре. Но пред кого се рекламират по този начин, до кого стига рекламата?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пет Авг 05, 2011 5:46 am

Извинявам се за забавянето, нямах възможност да посетя форума последната седмица.
Накратко - освен рекламата в интернет и социалните мрежи, която правим на авторите си, от тази година решихме да излезем и на хартиения пазар, затова стартирахме това списание. В общи линии се оказа, че проблемите стоящи пред съвременната литература, са почти подобни на тези стояли и пред Петко Славейков, затова продължихме една негова идея /той е издал само първи брой, ние сме на трети/.
Тъй като стана нужда да рекламираме романи /има два много добри фантастични от конкурса Търся издател/ се замислихме за форма, която да позволява реклама на дълга проза. Поради много причини стандартните интернет формати за публикации /примерно като този форум/ са неподходящи.
Подлистникът /названието е условно, докато измислим дума/ ще се разпространява безплатно с всяко списание, с всяка продадена наша книга /в книжарница или на наши събития/, както и ще бъдат оставени значителни количества за свободно вземане в няколкото книжарници, които успяват да продават българска литература. За тази цел е търсен възможно най-евтин формат и подлистникът реално представлява две печатни коли, зашити с телбод.
Целите /а и разделите в него/ са две - реклама на издадени вече романи /кратките едностранични резюмета в каталозите не вършат добра работа/, както и към реклама на готови, но неиздадени поради липса на спонсори и издатели романи /в общи линии подготвя почвата/. Освен хартиения вариант, ще съществува и като е-книга /естествено по-подробен, там размера няма такова значение/, който ще се разпространява свободно по всички сайтове за е-книги, с които работим.
Начално подлистникът ще се издаде в тираж от 300 броя, а като е-книга ще бъде публикуван на много места, като само групата ни във Фейса има 1400 активни потребители.
Премиерата на списанието ще бъде около 15.09 на сериозно събитие, с което ще откриваме културния си сезон.

Има и още подробности, който се интересува да се свърже с мен. Тук, от една страна явно вече съм досадил на Мартин с поредната си реклама и фукане, от друга не ми се влиза в излишна дискусия - ама що трябва да се правят тези неща, имах една излишна тема с Калин и Шаркан в читанката вече.
bogdanov

Мнениеот Кал » Пон Сеп 12, 2011 9:27 pm

Богданов... старая се да съм много, много миличък днес – обаче теми като тая, и включвания като твоите могат и змей да разядосат. Честно. :twised:

Сега аз – и моля да ме възприемаш не като съфорумник, а като литературен агент на Николай Теллалов (да, и такова нещо вече имаме в Бг), – ще те помоля да спреш да злословиш („оциганяваш“) един от авторите, за чието творчество се грижа. Понеже – най-малкото – не искаш да ти връщам жеста, двойно, не само тук, ами навсякъде, където те намеря.

Например: Мога да обясня смисъла на термина vanity press. Или да фокусирам погледа на четящите тук върху други, доста неприятни трикове, които забелязвам в рекламните ви кампании.

Вярвам обаче, че никой няма да спечели от това. Освен някаква жълта слава. :(

Отново: моля да не правиш повече квалификации по адрес на схемите, които ползваме с Човешката библиотека, и авторите, с които аз, Калин, работя лично. Изобщо не е трудно.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Пон Сеп 12, 2011 9:44 pm

Действайте. Рекламата винаги е полезна.
Заповядай и на премиерата в края на месеца.

В отделна тема, ако има интерес, мога да ти напиша подробно къде точно са издънките в "Слънцето" /това го правих преди две години/, какво не ми харесва в сегашното творчество на Теллалов и защо смятам, че той силно запада като автор /не ми натяквай за Астроконкистата - и нея съм чел подробно/.
До голяма степен смятам, че ти лично имаш вина за този упадък с действията си /най-вече с угажданията му/.
В общи линии на Ники му трябва оня здрав редактор Светлев, от работата по Дракончето.
Но това не е моя работа, това е работа на литературния му агент. 10% от нищо, са точно нищо.
Аз съм му само приятел и голям фен. Нагледал съм се на пропаднали автори от спестяване на критиката. В Буквите си имам много...

П.С. Чел ли си Vanity Fair на Текери? Почваме да влизаме нещо в образи...
bogdanov

Мнениеот Кал » Пон Сеп 12, 2011 9:58 pm

Въздъх...

Vanity press е издателство, което изисква пари от авторите, за да ги издава.

Отличителна черта на този тип издателства е нежеланието им да организират стабилни промоции и разпространение за публикуваните книги. Те вече са си избили парите от самите автори – нямат икономическа изгода да се напрягат допълнително.

(Икономическа. Въздъх.)

Повече по темата:

- тук и тук (звукозаписът)

- или в „Махалото на Фуко“ на У. Еко. Не помня страницата наизуст; ако някой знае, моля да подсказва.
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Пон Сеп 12, 2011 10:29 pm

Ъхъ!
Това и аз съм го чувал.
Нали живееш във Фейсбук - що не погледаш малко видео на страницата ни :lolno:
Премиерата на списанието е в края на месеца, заповядай, ще има и видео, а и рекламната кампания ще се усети. Само да уговорим зала.
Не пренасяй западни модели на книгоиздаване тук, не работят, пробвано е /не само от мене/.
За сметка на това, странни източни модели работят добре.
Сега издаваме поредния Алманах и ще ме изядат защо не са включени вътре. И навън се търси добре... Явно си вършим добре работата.

Е, не е толкова ефективно, колкото "хляба и мармалада" ;)

П.С. Вече не ми е интересно. Аз лично прекратявам темата. А тъй като съм правил много кампании за набиране на средства покрай сайта /в някои и ти си участвал/ смятам че бъкате в момента. Ако те интересува, ще ти обясня на лични и в какво.
bogdanov

Мнениеот Кал » Вто Сеп 13, 2011 12:35 am

Изтрих си Фъкбук профила в края на юли. Дойде ми... плитко там, и тясно. 420 знака на comment. Смисъл в 420 знака? Pffft.

Ако открия нещо интересно в премиерата – и нямам по-спешна работа, – ще дойда.

Това „навън се търси добре" за кое „навън" е?
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Нед Сеп 18, 2011 6:19 pm

Стигнахме до финала

Изображение

В съдържанието:

Елфическа песен - Елена Павлова (афала)
Орисия - Боян Калинов (bobby_)
Двама мъже в мрака - Ивайло Иванов (Fat Jim)
Магазин за злоба - Ради Радев
Душа на кредит - Сибин Майналовски (wizzard)
Сомонежа: Отражение - Едуард Кехезециан (чезал)
Магазин за всички и за никого - Стефан Кръстев (Cefules)
Сага за всемирния хаос - Андрей Филипов
Кралят - Бранимир Събев
Зора - Северина Самоковлийска
Спасение - Гергана Тодорова
Принцесата и еднорогът - Гергана Тодорова
Приказка - Виолета Михова

и доста други материали за писането на фантастика и фентъзи

Излезе хубава, 140 странична книжка, формат почти А4 (22х26), на бял финландски офсет и ламинирана корица. Към него и подлистник с представяне на 8 фантастични романи - някои издавани, други - все още не!
Официалната премиера е на 30.09 /с нея откриваме културния сезон/.
При интерес мога да донеса броева и да разкажа за идеите на списанието и подлистника на сбирката на 4.10
Цена - народна - 5 лв
bogdanov

Мнениеот Goa » Нед Сеп 18, 2011 7:17 pm

Все още няма възможност за редакция на мненията... Кехецикян - поне според мен така се пише фамилията му. Дори само заради неговия разказ (ако е нов, различен от публикувания в сборника) бих си взел книжката. Иначе не ми е ясна концепцията, но всичко излизащо във фантастиката е добре дошло.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Нед Сеп 18, 2011 7:45 pm

Прав си, неговата фамилия само с копи пейст я оправям.
Концепцията на списанието най-общо е да представи най-доброто от публикуваното в Буквите през последните 10 години.
Специално във фантастика се оказа, че имаме за два дебели тома, но това все пак е списание и има някаква пределна дебелина /специално този брой е 1/3 по-дебел от предишните/.
Във втората част влизат сравнително нови разкази, писани последната година, някой довършени специално за списанието.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Сеп 18, 2011 8:40 pm

Odisey написа:Двама мъже в мрака - Ивайло Иванов (Fat Jim)

Е, това наистина ме изненада! :silent:
Имам и по-добри работи в "Буквите".
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Нед Сеп 18, 2011 9:50 pm

Ивайло Иванов написа:
Odisey написа:Двама мъже в мрака - Ивайло Иванов (Fat Jim)

Е, това наистина ме изненада! :silent:
Имам и по-добри работи в "Буквите".

И Камелия каза така - че силно ще те изненада. После добави, че Вазов и Дебелянов никой не е описвал толкова добре безсмислието да се воюва и това доколко все пак сме еднакви... Мога да ти дам мейла и да ти обясни по-подробно ако искаш.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Сеп 19, 2011 7:50 pm

О, няма проблем!
Чакай сега - да си направя една кратка равносметка: американците ме сравниха с Филип К. Дик, български издатели - с Вазов и Дебелянов... Като че ли не е толкова зле! :wtf:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пон Сеп 19, 2011 10:19 pm

Готов е и-он-лайн варианта на Подлистник "Нови български романи".

В този брой сме подбрали сами фантастика и фентъзи /и малко хорър/. 128 страници нови български издавани и неиздавани романи.

Подлистник
"Нови български романи"
брой 1

Изображение
http://e-books.knigite.bg/ebook.php?pid=87#

В този брой можете да прочетете:

Издадени романи

Отблясъци и сенки
Трифон Войводов 5

Пазители
Трифон Войводов 9

Три книги
Книга първа:Демон, юда и магьосник
Венета Въжарова 37

Хроники от Сърцето на Дявола
Яна Александрова 56

НЕИЗДАВАНИ РОМАНИ

СЪРЦЕТО НА Анаранд’арис
Борис Kостадинов 69

Бъг във времето
Стефан Кръстев 82

Черният Ангел: Раждането на Един от Нас
Иван Русланов 87

Въздух за лятно издишване
Лариса Ангелова 95

Сборището на ренесансовите сатанисти
Донко Найденов 102
bogdanov

Мнениеот Goa » Пон Сеп 19, 2011 10:48 pm

Звучи твърде любопитно и почти изцяло непознато. Чел съм само романа на Яна Александрова (хареса ми) и познавам освен нейното име само това на Стефан Кръстев (изключителен като автор на кратки форми). Що се отнася до издадените романи (неиздадените няма как да са познати), още веднъж се потвърждава, че българската фантастика е почти изцяло неизвестна за българския фен. Което не пречи на последния да твърди, че тя не става за четене... или още по-лошо - че я няма.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Вто Сеп 20, 2011 7:31 am

Препоръчвам искрено това:
СЪРЦЕТО НА Анаранд’арис
Борис Kостадинов

Фентъзи на високо ниво, в един съвсем нов, но добре описан свят.
bogdanov

Мнениеот bogdanov » Сря Окт 19, 2011 1:39 pm

Списание "Смесена Китка" се издава от клуб/издателство/фондация "Буквите" и по същността си е наследник на едноименното списание, издавано преди 160 години от Петко Р. Славейков. Самото списание помества на страниците си разкази и поезия от български автори - някои по-известни, други не чак толкова. Добра инициатива! Предлага се по книжарниците, да не се излъжете да го търсите по реповете. Към списанието върви като безплатна притурка и подлистникът "Нови български романи" - 64-странично книжле, на което са отпечатани първите няколко страници на романи от български автори - някои от романите са вече издадени и по този начин се рекламират, други търсят своята реализация и се надяват да бъдат забелязани и да последват съдбата на първите. Отново одобрявам! Специално в този трети брой на списанието се набляга основно на жанрове като фантастика, фентъзи и ... хорър.

Моля, позволете ми да ви представя най-забележителните творби, отпечатани в списанието и неговия подлистник:

1. Иван Вазов - Последният ден на ХХ век: добре дошли при първия роден фантастичен разказ! Написан от Патриарха на Българската Литература, не от кого да е! Интересен е, за него правиха и телевизионна постановка със Стефан Данаилов, Мариус Куркински и др. Дядо Вазов написва разказа в края на XIX век, представяйки си какво ще бъде след сто години. Е, представата му доста се различава от реалността, но именно това е хубавото.

2. Елена Павлова - Елфическа Песен: няма нужда да ви обяснявам коя е Елена Павлова, под колко псевдонима е писала, кои книги-игри са нейни, как се е справяла в жанрове като фентъзи, фантастика и хорър. Това тук е съвсем нелоша комбинация от ърбън и класическо фентъзи с основни действащи лица - елфите.

3. Боян Калинов - Орисия: хубав разказ от сравнително модерното в последната декада явление, наречено "българско фентъзи", достойно за някой от сборниците "Таласъмия". Аз обаче няма да говоря много по темата, понеже напоследък се изприщвам само щом чуя за змейове, таласъми, самодиви, караконджули и прочее сволач. С две думи, творбата е чудесна, прочетете.

4. Ивайло Г. Иванов - Двама мъже в мрака: най-добрият разказ в сборника. Без майтап, това бие и творбата на Вазов. Уникален фантастичен разказ от един варненец, който по някаква необозрима случайност е един от най-награждаваните съвременни български писатели. Планетата Земя, колониите й, бунтът, битки в космоса, красота! И двама мъже от различни фракции, които уж се мразят, а всъщност... Всъщност, войната е такава идиотщина, че няма накъде повече. Ако списание "Смесена Китка" съдържаше в себе си само този разказ, нищо друго, пак щеше да си струва парите, че и отгоре. Авторът ще ви хване с едната ръка за гърлото, а с другата за сърцето и ще започне да стиска и двете, докато не ви потекат сълзи. Прочетете и ще се убедите сами.

5. Бранимир Събев - Кралят: няма да говоря много за собствения си разказ - първо е кратък, второ ще прозвучи самохвално. Най-общо казано се разказва за един млад мъж, който е лашкан от живота по всички параграфи и тъкмо когато се чудя какво точно да прави, всичко се обръща с краката нагоре.

6. Северина Самоковлийска - Зора: за пръв път попадам на авторката, трябва да намеря още нейни писания, наистина е много добра. Хубава антиутопия, изпълнена с борба за живот, оцеляване и храна, свят, където най-скъпото нещо на едно момиче е ... нейната непорочност. Поздравления за авторката.

7. Сибин Майналовски - Душа на кредит: а, ето нещо чудесно! Стар и кратичък разказ на Сибин, но златен, вторият ми любим негов след "Вавилонската Курва". Отчаян млад мъж редовно призовава Дявола, продавайки му части от душата си, внасяйки необичаен членски внос за постигане на целите си, абе лудница. Само началото на разказа не ми се нрави - сравнението "бръснарското ножче влезе леко във вената ми като нагорещен нож в масло" е кофти, нереално и клиширано. Трябва да се пипне малко, иначе всичко друго си е тип-топ.

8. Донко Найденов - Тайнствената постройка: за пръв път се сблъскам с автора и смея да заявя, че съм повече от приятно изненадан. Разказът е хорър, и то от най-класическия тип - на Лъвкрафт, По и особено на М.Р. Джеймс. Такъв стил не съм срещал по нашите родни ширини. Силно препоръчвам.

Естествено, няма как да не спомена и романите, които ми направиха впечатление в подлистника. Интересно, и трите от общо деветте представени романа са неиздадени досега:

1. Борис Костадинов - Сърцето на Анаранд'арис: прекрасно начало на многообещаващ фентъзи свят със собствено летоброене, език, божества, религии, магия и какво ли още не! Признавам, най-много искам да видя този роман на бял свят, и то на хартиен носител.

2. Иван Русланов - Черният Ангел: също добро начало на хубаво фентъзи от съвсем млад автор.

3. Донко Найденов - Сборището на ренесансовите сатанисти: чудесен хорър, това ще е много добро, вече малко по-нагоре споменах автора. Едиственото за което ще го помоля е да не спира, да не се отказва, да продължава да пише, да се бори докрай.

Разбира се, в изданието има и още творби, и поезия, но на мен лично най-голямо впечатление ми направиха изброените неща. Списанието е нещо, което определено си струва, а и не мисля, че пет лева могат да бъдат наречени цена - за същите пари ще пиете две бири в кварталната кръчма и туйто.

The Dark Corner - http://chetene.blogspot.com/2011/10/3.html

A Fat Jim твърдеше, че това му е слаб разказ...
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Окт 24, 2011 11:26 pm

Мдамммм.... само не разбирам: да се радвам ли, че си ме публикувал, или да се кося - че си ме подписал като "Ивайло Г. Иванов"? :problem:
Полагат ли екземпляри за авторите?
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Вто Окт 25, 2011 8:48 am

За подписа се разправяй с Бранко, статията е негова. В списанието си правилно.
За бройките сме се договорили, ама адрес - "на село, до дядо" и при Чехов не работеше.
Пиши ми на мейла.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Окт 25, 2011 9:19 am

А, това е добре - по-важно е какво пише изданието. Бранко вероятно просто е имал доброто желание да ме разграничи от някои не особено приятни индивиди без индивидуалност. :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Следваща

Назад към Литература и други изкуства