Литература и други изкуства

◄ Нова „ТЕРА ФАНТАСТИКА“

Всичко за изкуството

Re: ◄ Нова „ТЕРА ФАНТАСТИКА“

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 29, 2017 6:12 pm

Струва ми се, че целта има доста голямо значние,
защото от нея зависи накъде се стремим и дали ще
изграждаме или ще разрушаваме.
Мен в тая ситуация ме подразни именно разрушителният
подход. :(
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 29, 2017 6:14 pm

Sephiroth написа:Само минавам оттука и вметвам - Ненов, имам както принципни, така и фактически затруднения в общуването с теб от години...

Ти май не само с него имаш подобни затруднения.
То май е понеже гледаш на света иззад ръждивата тел. :(
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 29, 2017 6:19 pm

Mandor написа:... (по някакъв неизвестен начин) да попълни липсите ...

Ако никой не познаваше ГОАта, Генерала и т.н. тогава начинът щеше
да е неизвестен. Но те не са анонимни и съобщение, което започва с:

"Невероятен" брой! Само тук, уважаеми дами и господа, може да откриете...

някак си не прилича на доброжелателно усилие да се попълнят пропуските.
Аватар
valio_98

Мнениеот Sephiroth » Сря Ное 29, 2017 6:22 pm

И така нататък, и така нататък...
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 29, 2017 6:24 pm

Sephiroth написа:И така нататък, и така нататък...

Ами, все ровим в същата дупка... :(
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 29, 2017 6:26 pm

valio_98 написа:
Sephiroth написа:И така нататък, и така нататък...

Ами, все ровим в същата дупка... :(

Абе я да разредим обстановката:
https://www.youtube.com/watch?v=AYnLqcnRWc0

П.С. Грешка, грешка, извинявайте!
Исках да пусна това:
https://www.youtube.com/watch?v=aQS1F_1IGoU
Но и другото си е хубаво, така че го оставям.
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 8:34 pm

Мандор, хронологията ти що-годе отговаря на замисъла ми. А Вальо ти отговори за "някаквия неизвестен начин". Нещо друго остана ли да си изясним?

(При мен има едно: някой да ми отговори за редакцията и коректурата на "Терата". Понеже в издателското ѝ каре стоят определени имена, но не искам да си правя прибързани заключения.)

Бранко, доста хора имат проблем в общуването и с теб. Да го правим ли на проблем сега? :)

(Например хич не ми стана ясно защо беше нужно да ни напомняш какъв принос имаш към родната жанрова литература. Това как се връзва с темата на разговора?)

В колко по-ДИРЕКТЕН текст да преразкажа предложението си?

Кал написа:За да няма пропуски, препоръчвам да пращаш списък с новите ви издания направо към Дилян, като дойде време за следващи обзори.

Май не съм само аз тоя, дето изкривява реалността както му е удобна на него...

(Честно, изумявате ме. За саморефлексия въобще ли не сте чували? Като твърдите нещо за някой друг, задавате ли си първо въпроса "Самият аз дали не го правя това същото?"? :silent: )
Аватар
Кал

Мнениеот Sephiroth » Чет Ное 30, 2017 12:58 am

Който се е навил да прави библиография или нещо друго и направи пропуск, много ясно че ще му бъде посочено. Щом има мерак да прави, да го прави като хората. И да си търси информацията по негови си начини. Няма какво да пращам списък аз - нито съм издател, нито
имам претенции че следя на 100% всичко, което се издава. Просто видях една липсваща дузина книги и реших да ги посоча. Не знам защо си мислиш, че твоите предложения са нещо релевантно в случая, по което трябва да се водим.

И не - не си задаваме такива въпроси. Просто защото първо, не сме теб и второ, не разсъждаваме като теб.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Чет Ное 30, 2017 7:36 am

Sephiroth написа:Който се е навил да прави библиография или нещо друго и направи пропуск, много ясно че ще му бъде посочено. Щом има мерак да прави, да го прави като хората. И да си търси информацията по негови си начини. Няма какво да пращам списък аз - нито съм издател, нито
имам претенции че следя на 100% всичко, което се издава. Просто видях една липсваща дузина книги и реших да ги посоча. Не знам защо си мислиш, че твоите предложения са нещо релевантно в случая, по което трябва да се водим.

И не - не си задаваме такива въпроси. Просто защото първо, не сме теб и второ, не разсъждаваме като теб.

Да кажем така: предложенията на Калин са съвсем естествени и доброжелателни.
А твоята критика към Дилян и изобщо към Терата не е нито едно от двете.
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Чет Ное 30, 2017 10:01 am

Sephiroth написа:И не - не си задаваме такива въпроси. Просто защото първо, не сме теб и второ, не разсъждаваме като теб.

Благодаря, нямам повече въпроси към теб.

Може би ще опитам пак догодина.
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Чет Ное 30, 2017 10:01 am

Кал написа:Мандор, хронологията ти що-годе отговаря на замисъла ми. А Вальо ти отговори за "някаквия неизвестен начин". Нещо друго остана ли да си изясним?
Нямам представа. Изразих мнението си, ти (поради някаква причина) не се съгласи с него; май не остана друго.

Кал написа:(При мен има едно: някой да ми отговори за редакцията и коректурата на "Терата". Понеже в издателското ѝ каре стоят определени имена, но не искам да си правя прибързани заключения.)
Ами ето я твоята „саморефлексия“. По твоята логика, след като не си участвал в подготовката, нямаш никакво право да питаш подобно нещо. :razz:

valio_98 написа:Струва ми се, че целта има доста голямо значние, защото от нея зависи накъде се стремим и дали ще изграждаме или ще разрушаваме.
Мен в тая ситуация ме подразни именно разрушителният подход. :(
Мен също, но не за това е спорът. Както вече казах, всеки има право да задава въпроси, а това, по какъв точно начин ще го задава, зависи от човека. Например когато колата ти пречи на някой, той може да каже „Извинете, бихте ли преместили колата“ или „Ей, ш-ш-ш, альоу, какво си се чучнал тук? Айде разкарай тая таратайка!“. Смисловото съдържанието е едно и също, емоционалното - напълно различно. Но това по никакъв начин не променя правото да се пита.
Mandor

Мнениеот Кал » Чет Ное 30, 2017 10:06 am

Мандор, и към теб нямам повече въпроси.

Може би ще опитам пак догодина.
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Чет Ное 30, 2017 10:09 am

Междувременно препоръчвам на коректорите на „Терата“ да си опреснят знанията спрямо най-новия Правописен речник. Някои важни моменти сме ги цитирали тук.
Аватар
Кал

Мнениеот valio_98 » Чет Ное 30, 2017 10:33 am

Mandor написа:
valio_98 написа:Струва ми се, че целта има доста голямо значние, защото от нея зависи накъде се стремим и дали ще изграждаме или ще разрушаваме.
Мен в тая ситуация ме подразни именно разрушителният подход. :(
Мен също, но не за това е спорът. Както вече казах, всеки има право да задава въпроси, а това, по какъв точно начин ще го задава, зависи от човека. Например когато колата ти пречи на някой, той може да каже „Извинете, бихте ли преместили колата“ или „Ей, ш-ш-ш, альоу, какво си се чучнал тук? Айде разкарай тая таратайка!“. Смисловото съдържанието е едно и също, емоционалното - напълно различно. Но това по никакъв начин не променя правото да се пита.

А аз искам да стигнем по-далече от питането и по възможност до някакъв
положителен резултат.
Първосигналната реакция от вида на „Ей, ш-ш-ш, альоу...“ има по-големи
шансове да доведе до въргал или до това догодина да няма библиография,
отколкото да има по-пълна библиография.
Аватар
valio_98

Мнениеот Mandor » Чет Ное 30, 2017 11:02 am

valio_98 написа:А аз искам да стигнем по-далече от питането и по възможност до някакъв положителен резултат.
Първосигналната реакция от вида на „Ей, ш-ш-ш, альоу...“ има по-големи шансове да доведе до въргал или до това догодина да няма библиография, отколкото да има по-пълна библиография.
Напълно съм съгласен, но – отново – не за това е спорът, а за репликата на Калин „Да ти държат сметка за неща, които правиш доброволно […]“.
Mandor

Мнениеот valio_98 » Чет Ное 30, 2017 11:13 am

Mandor написа:
valio_98 написа:А аз искам да стигнем по-далече от питането и по възможност до някакъв положителен резултат.
Първосигналната реакция от вида на „Ей, ш-ш-ш, альоу...“ има по-големи шансове да доведе до въргал или до това догодина да няма библиография, отколкото да има по-пълна библиография.
Напълно съм съгласен, но – отново – не за това е спорът, а за репликата на Калин „Да ти държат сметка за неща, които правиш доброволно […]“.

Ами дай да го променим тоя спор, какъв е смисълът да ровим все в същата дупка?
Идеалният изход би бил Събев да каже: "Диляне, извинявай, ето го списъка в новите ни работи. И като издадем нещо ново, ще ти се обадя." Ама това е много фантастично да се случи.
Преди около 35 г. Ивайло Рунев се занимваше с подобни работи, Дилян пое щафетата от него и за тия години се превърна в едва ли не в единствен библиограф на БГ НФ&Ф. За на= срам другата голяма библиография е на чужденец. Тук не броя електронните архиви, които всеки миг могат да изчезнат от мрежата.
Аватар
valio_98

Мнениеот Goa » Чет Ное 30, 2017 11:21 am

Според мен това е въпрос на светоусещане. За някои хора е недопустимо да им се държи сметка за неща, които правят доброволно, за други - напълно естествено. Първото обикновено води до отказване от правенето, а второто - до непукизъм спрямо критиките. (И двете не са хубави.) Не бих се наел да твърдя, че една от двете позиции е безусловно правилна и предлагам да не си хабите повече времето да го обсъждате.

Калине, стиловата редакция на текстовете в ТФ е сведена само до изглаждане на грапави места, изчистване на логически грешки (според редактора, естествено) и подобни. Напоследък само аз се занимавам с това. Дълбока редакция и връщане на текстове към авторите не правя, защото нямам образованието и времето за това, а и правото, мисля си. Коректура правим няколко човека, понякога се получават разминавания и затруднения в отразяването на корекциите, но се опитваме да подобрим процеса. Очаквам да ме запознаеш с нещата, които имаш предвид (за някои прочетох вече, като 2006-та и 2006-а например) и да ги изчистя за по-нататък.

С разправии не смятам да се занимавам. Смятам, че досега никого не съм нападнал, обидил преднамерено или обвинил в нещо, докато мен ме обвиняваха включително и в неща, които са за съд, но аз няма да съм този, който ще започне с подобни действия :).

И отново да наблегна - проблемът не е в това, че не съм проследил изданията на дадено издателство или човек, а че са изчезнали от списъка и аз не съм забелязал. Както се оказа, и книга на Янчо Чолаков липсва, а и други заглавия - всичко, което е отразено в предния алманах, го няма. А всъщност корените на проблема са другаде - първо, че ТФ е фен списание и не излиза регулярно, а когато може (няма да задълбавам в спор дали е периодично издание или не) - това е причината материалът да остарее в известен смисъл и да спре да се обновява, и второ, обемът е ограничен - това пък е причината материалът да отпадне, когато почти нямаше пропуски в него.

Между другото, наистина не ми е известно дали по света някой се хаби да критикува в нещо издателите на фен списания. Все едно да обвиняваш кучето, че лае (или пък не лае).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Mandor » Чет Ное 30, 2017 11:22 am

Ровя, защото досега никой нито се съгласи, нито ме опроверга. А това е социално-психологически проблем, с който се сблъсквам вече повече от 10 години.
Но явно ще бъде поредият неуспешен опит.
Mandor

Мнениеот Кал » Чет Ное 30, 2017 12:05 pm

Мандор, дано се чувстваш толкова фрустриран, колкото и аз. :/ Съмнявам се, де – разбрах, че симетрия с теб няма да постигнем скоро.

~

Диляне, съвсем набързо от разказа на Сашо Цонков:

Уведомени сме за Вашето пристигане.

Сашо Карапанчев беше първият човек, който ми обърна внимание, че в художествения стил учтивата форма не се пише с главна буква. Същото впрочем важи и за писмена кореспонденция, която не е строго официална. Това правило не е формализирано в най-новия правописен речник, но ако се загледаш в книгите на по-„тежките“ издателства, се спазва широко.

За щастие Хауърд разполагаше със средства

Има запетая около „за щастие“, по правило 81.1. тук.

Асансьорът оповести, че се намира на шейсет и шестия етаж и вратите се твориха плавно.

Тук вярвам, че ще се сетиш и сам. ;)

Моля, последвайте ме!

Има ли запетая наистина? По същото правило 81.1. – май да, но аз всеки път се чудя.

Но, разбира се.

Няма запетая, по правило 80.3. (При следващата поява на същата фраза е спазено. :) )

19-ти век

Същата грешка като „1990-та година“. Логиката е „деветнадесет-и век“.

Просто задайте команда на машината да генерира произволно време и място и ме пуснете там.

(Това ще те шокира. ;) ) Има запетая преди „и ме пуснете“, по правило 88.2. тук. Аналогията е с подчинените изречения, въведени с „че“ – тук имаме подчинено с „да“. (Признавам си, че това правило аз редовно го забравям, а има и специфични негови случаи – като „той прояви доблестта да си признае невежеството(,) и поиска прошка“ – в които наистина не знам какво да правя.)

За тук-там забравените кавички около заглавия на латиница („Terrae filius“) вече си говорихме.

Редакцията няма да я коментирам сега – просто в разказа на Сашо ми се набиха на очи доста (неумишлени) повторения. За сметка на това те поздравявам за работата ти по разказа на Бестър. :)
Аватар
Кал

Мнениеот Sephiroth » Чет Ное 30, 2017 12:19 pm

За протокола - вместо да давам списъци на някого с книгите ни, на този линк са всички клубни издания: http://horror-bg.com/books/ Списъкът се допълва периодично с излизането на нови книги. Не знам доколко ще е полезен на бъдещите библиографи, все пак в него са само книги на LAZARUS (а аз посочих и книги извън клуба), но все пак може да е полза.
Аватар
Sephiroth

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства