Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

ГМО или не?

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

ГМО или не?

Мнениеот ogonommo » Пон Ное 15, 2010 6:43 pm

Понеже темата продължава да е актуална, а някъде четох, че над 90% от българите са против ГМО ( :silent: ) ми се иска да чуя мненията на съфорумниците.
...
Аватар
ogonommo

Re: ГМО или не?

Мнениеот Йордан Янков » Пон Ное 15, 2010 6:50 pm

По този повод вече имаше баталии, но сега отсъства Калин и надали ще стане екшън. Аз като апологет на американския империализъм в свободното си време и таент агент на Монсанто съм твърдо ЗА. :problem: Всичко, което ни освобождава от диктата на биологичната ни природа е добро за човека.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Zvezdichko » Пон Ное 15, 2010 7:01 pm

Аз съм ЗА ГМО.

Дори и само заради факта, че съм дипломиран молекулярен биолог и досега не съм чул научно издържан аргумент за вредата на ГМО.
Моята фантастична повест "Сред пясъците на Саркания":
https://sandsofsarkania.wordpress.com/
Zvezdichko

Мнениеот ogonommo » Пон Ное 15, 2010 7:08 pm

Zvezdichko написа:досега не съм чул научно издържан аргумент за вредата на ГМО.

Ако изобщо има такива.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Пон Ное 15, 2010 8:01 pm

вредата от ГМО идва единствено тогава, когато генните промени целят монополизиране на пазара, затвърждаване на привилегии, въвеждане на нови лостова за контрол и манипулация.

разглеждам технологиите на ГМ в контекста на създаване на бионични самовъзпроизвеждащи се машини от различен калибър (марко, мини, микро, нано), затова ги смятам за прогресивна инженерна практика.
Шаркан

Мнениеот akonitin » Пон Ное 15, 2010 8:58 pm

Аз съм ЗА, според мен тези данни за България се дължат на непросветеност, за съжаление задълбочаваща се безпросветност.

ogonommo написа:Понеже темата продължава да е актуална, а някъде четох, че над 90% от българите са против ГМО ( :silent: ) ми се иска да чуя мненията на съфорумниците.
akonitin

Мнениеот Шаркан » Пон Ное 15, 2010 9:58 pm

Спойлер:
Шаркан написа:прогресивна инженерна практика.
поправка: прогресивна НАУЧНО-инженерна практика
Шаркан

Мнениеот Генерала » Пон Ное 15, 2010 10:06 pm

Аз като тънещ в тъмнина и мрак безпросвеЕн съм ПРОТИВ. И като видя нещо такова "Мичуринско" и ми се драйфа...

Ябълка, която остава прясна в продължение на месеци, е плодът на 20-годишните усилия на австралийски учени, който скоро може да се появи в магазините.
Ябълката, която на този етап е известна като RS103-130, е наричана от създателите си "най-добрата ябълка на света".
Плодът остава твърд и сочен цели 14 дни във фруктиера на стайна температура, а ако се държи в хладилник, може да издържи свеж и без да се покрива с тъмни петна месеци наред.
Тази издръжливост е постигната без никакви генни модификации.
Устойчивостта й към болести и гниене се дължи на ген, открит в азиатската ябълка Malus Floribunda.
Вкусът на ябълката чудо също не е за подценяване - той е сладък и според проведените дегустации най-вкусен от пет други вида ябълки.
Плодът е творение на правителствени експерти в Куинсланд, Австралия. Според промишления министър Тим Мълхерин австралийското правителство търси търговски партньори, за да пусне ябълката в продажба още следващата година.
Генерала

Мнениеот Sephiroth » Пон Ное 15, 2010 10:35 pm

И аз съм против. ТВЪРДО. Ми хубаво бе, и аз подобно на Генерала съм тънещ в безпросветност. Ама замислете се, не само ГМО. Като малък помня (а не беше чак толкова отдавна) един хляб не се ли изяде днес - утре вече не става. Сега хляба държи по 7-10 дни. Бозата траеше едва 3 дни. Сега трае 30. Да изброявам ли още други промени? Ядем боклуци и без това, трябва ли да тъпчем и генномодифицирани? Случайно ли, че са все още забранени в куп държави? Случайно ли е, че Кения - една бедна африканска държава, се противопостави рязко да ги хранят с ГМО-царевица? Викаш, беден негъра, черньото му гладен, петимен за къшей хляб, пък и той не иска ГМО. Искам да видя защитници на ГМО как ядат такива култури и им харесват - тогава ще им повярвам, че ти подкрепят.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот ogonommo » Пон Ное 15, 2010 10:45 pm

Бранко, всъщност какво точно против ГМО имаш? Единственият проблем, за който аз се сещам, са генните патенти.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Goa » Пон Ное 15, 2010 10:50 pm

Аз нямам достатъчно информация, за да кажа дали съм ЗА или ПРОТИВ. Пък и подозирам, че не може всичко да се слага в един кюп - по-скоро ще има неща, които са за ЗА и други, които са за ПРОТИВ (например блъскането на доматите с ген за ранно зреене за сметка на витамините и вкусовите качества). Но така или иначе процесът не може да бъде спрян, тъй като има много икономически заинтересовани страни - това е необходимото и достатъчно условие едно нещо да се развива в днешния свят. Нито пък е нужно да бъде спиран - той е част от развитието на науката и технологиите. Може и трябва само да бъде отчасти (възможно най-много) регулиран и контролиран, което е основната функция на зелените и противниците му (дори и те да си мислят друго).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пон Ное 15, 2010 11:46 pm

в блога на Григор Гачев май през лятото или пролетта се изписаха над 200 коментара в подобна тема.
И там беше обяснено кое е ГМО, а кое се дължи на добавки и обработки, които НЕ СА генна модификация.
Също така се ДОКАЗА, че селекцията борави значително повече на сляпо, отколкото генното модифициране.
ГМ е ВРЕДНО, когято се прави от корпорации с цел монополизиране на пазара. Това е.
Другото са предразсъдъци.
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Пон Ное 15, 2010 11:50 pm

регулиран и контролиран
от кого?
От "неправителствени организации"? А дали са достатъчно компетентни?
От държавата? Ами че тя е ЗАИНТЕРЕСОВАНА (и подкупваема!) страна, не може да бъде арбитър.

повече нямам какво да добавя, темата ще стане дълга и блатиста
(освен това, вече имаше такава още на стария форум)

.
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Ное 16, 2010 11:20 am

От компетентни органи, най-общо казано. Сещам се за един вариант - някаква форма на съвет от независими (и некорумпирани!) експерти... обаче едва ли е възможно да съществува такъв.

И какво, няма ли измъкване от омагьосания кръг? Защото ГМО се развиват най-вече от стремящи се към монопол компании и финансирани от тях лаборатории.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Вто Ное 16, 2010 11:28 am

Спойлер:
има измъкване - нов тип обществена организация.
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Ное 16, 2010 11:59 am

Що ги криете тия приказки под етикета "спойлер"?
Нов бардак със стари курви? Едва ли...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Zvezdichko » Вто Ное 16, 2010 12:39 pm

Goa написа:И какво, няма ли измъкване от омагьосания кръг? Защото ГМО се развиват най-вече от стремящи се към монопол компании и финансирани от тях лаборатории.

Също както противниците на ГМО са обвързани с финансови интереси. Онзи ден си говорих във влака с един вече пенсиониран агроном, той ми каза, че по света има пълни складове с хербициди, които все още не са използвани...

А ГМО е заплаха именно за традиционния бизнес.
Zvezdichko

Мнениеот Шаркан » Вто Ное 16, 2010 2:15 pm

Спойлер:
Goa написа:Що ги криете тия приказки под етикета "спойлер"?
защото излиза от темата
Нов бардак със стари курви?
о, не, старите курви ще ги разстреляме... :wtf:
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Ное 16, 2010 3:46 pm

Zvezdichko написа:А ГМО е заплаха именно за традиционния бизнес.

Ако традиционният бизнес е добър, тогава ГМО стават автоматично "лоши"?

Ако не е, с какво ГМО ще го подобри? Като стане традиционен бизнес, т.е. пак недобър?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Zvezdichko » Вто Ное 16, 2010 3:51 pm

Традиционният бизнес е добър и работи, има много хербициди... Но трансгенните растения принципно намаляват нуждата от потребление на хербициди. От това, естествено, страдат продажбите на традиционалистите.
Zvezdichko

Следваща

Назад към Наука и прогностика