Литература и други изкуства

За Иван Попов

Всичко за изкуството

За Иван Попов

Мнениеот Мартин » Нед Авг 11, 2019 4:18 pm

Тези дни от прекрасния бял свят си е отишъл Иван Попов.
Неговата книга "Хакери на човешките души" беше № 1 в поредицата на Тера Фантастика. И е прекрасна книга.
Аз не познавах Иван Попов. Само съм го виждал. И въпреки това усещам загуба.
Но може би тези, които са го познавали, биха могли да напишат нещо смислено за него.

П.п. Вярно, че форумът тук е в доста тлееща фаза, но все пак... Във ФБ има само ахкане и охкане.
Мартин

Re: За Иван Попов

Мнениеот Nasko » Сря Авг 14, 2019 4:21 pm

Иван Попов притежаваше един от най-острите и безмилостни умове, които съм срещал. Мек и добър като човек, деликатен приятел и другар, той беше безкромпромисен в раболичаването на човешките заблуждения и „масови халюцинации“, както той определяше идеологиите и религиите. С огромна благодарност съм „си взел“ от неговите есета чудесната аналогия за мирогледа като операционна система, която времето „инсталира“ и „деинсталира“ в ума на масовия човек. Българинът, казваше той, е в „разногледо състояние“ на ценностната си система, защото е преживял три инсталации на социални операционки - монархическа, социалистическа и капиталистическа. Първите две вече „деинсталирани“. Как очаквате да е наясно със себе си?

Главните му произведения:
Изображение
„Нашите марковски процеси“ – повест издадена през 2000 г. в клубния сборник „Моделириум“ (тир. 300). Млад специалист назначен в научен институт финансиран от Научно производственото и застрахователно обединение „Ятаган“ търси своя шеф, когото никога не е виждал. В неговото блуждаене из коридорите на института и срещите му с научни мутри, проповедници на Първа частна църква и други екзотични твари, познаваме нещо кафкианско, нещо от „Очакването на Годо“. Започнало като типична сатирична фантастика с елементи на абсурда, постепенно се заформя истинска загадка около пристигането на митичен „суперкомпютър с неформална логика“. Самият Попов, в тази повест е вградил опита си като н.с. в И-тута за космически изследвания отдел „Невронни мрежи“ (до колкото ни е известно той беше тогава единствения в България специалист по такива мрежи). Финалът е отворен към идеята за някаква неформална програма въздействеваща върху човешката психика.
Изображение
„Хакери на човешките души“ – централното произведение на книгата. Главни герои са български програмисти и хакери противопоставени на международната фондация „Дьорд Лукач“, която се занимава с инсталиране на „мирогледни операционни системи" в масовото съзнание на страни от 4-5 тип, към кои принадлежи и нашата. Свързващо звено е персонажът Балабан – уникална химера между стандартния образ на хакер и Бай Ганьо. Интригата се върти около реакцията на корпоративната машина от човешки персонажи към констатацията, че някой е „хакнал“ тахната инсталационна програма. Казано с други думи манипулативните технологии за „Лукач“ се натъкват на рефлективна съпротива у масовото съзнание на „тая държава“. Става ясно, че митичната програма направена на „неформалния суперкомпютър" в първата повест, е добила вид на телевизионна светосугестивна заставка, която е направила целокупния български народ неподластен на манипулативни методики.
Романът е структурирана на глави, всяка от които е блестяш афирозъм или пародиен лозунг. Фрази като „Казан за домашно варене на мироглед“ или „Всеобща коктейлна повинност" вече са станали пословични за мнозина от българските ИТ специалисти. Романът е излизал (в тир. 200) в поредицата „Тера Фантастика“ но без предшествуващата повест някои теми будят недоумение.

Иван Попов е създал уникално произведение. Написано е във формата на сатирична фантастика, но за разлика от повечето сатирици, които обикновено вземат теми от НФ и ги разиграват иронично, Попов има оригинални идеи типични за твърдата НФ. Той би могъл да бъде явление от ранга на Пелевин, ако не му отстъпваше в едно – неспособността да работи с женски образи. Но пък другите достоинства на Иван Попов го правят изключителен. С нищожния си тираж, книгата вече е легенда на българския пазар. С уточнението „допълнено издание“ ще стане истински пазарен хит.
Nasko

Re: За Иван Попов

Мнениеот valio_98 » Чет Авг 15, 2019 1:11 pm

За съжаление аз не го познавах и не мога да споделя спомени за него, но за един писател повече от самия него говорят книгите му - "Нашите марковски процеси" и всичко друго, което съм чел от него, ми хареса много и горещо го препоръчвам на читателите.
Можем само да съжаляваме, че Иван Попов не пишеше през последните години, неговият сатиричен киберпънк беше забележеително, оргинално и новаторско явление в Българската фантастика. Едновременно съм се смял и плакал докато четях как мутрите експлоатират научния ресурс на България.
Надявам се да се появи нов сборник с неговите произведения, който да "подари" на читателите от по-младите поколения този зебележителен автор.
Аватар
valio_98

Назад към Литература и други изкуства