Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Гласуване за номинациите за Еврокона

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Гласуване за номинациите за Еврокона

Мнениеот Мартин » Пон Мар 30, 2009 5:08 pm

@ Дидимус

Да погледнем на нещата откъм българската им страна: какво ще стане, когато на следващ кон отидат повече от двама бг-фенове, а имаме право само на два гласа? ;)

Гоа, учудвам се, че виждаш възмущение там, където изобщо няма такова. Както се следва - всеки си пее своя шлагер; само ти се опитваш да дочуеш някакво хорово изпълнение :)

Между другото, като гледам горе наградените, не мога да не споделя следните впечатления: Първо - италианците далеч не са прекалили да се самонаграждават, което им прави чест; и второ - беглите ми спомени показват, че на предишни конове (най-вече с участието на Генерала, а и не само) сме успявали да се преборим поне за още някоя награда в добавка към така чувствителната дебютна грамота. Което показва, че от участник до участник има разлика. Или поне досега имаше...
Мартин

Мнениеот Генерала » Пон Мар 30, 2009 5:14 pm

Направих си труда да погледна в БГ-уики евроконските награди за дебюти от 2000 година досега. Прави впечатление, че има 2-3 от Германия, 3-4 от Дания и всичко друго е от Източна Европа. Това, така, по въпроса за кого има значение тая награда. Който иска да се порови и по-назад, може да излезе още нещо любопитно. :)
И сега, не че някой го интересува, де, ама да споделя поради что съм доволен и поради что не съм доволен от наградата за дебют на Светлинките.Доволен съм понеже:
1. Не се състоя "избиването на младенците". Обикновено като се заговори за отношенията стари-млади и старите кучета се изкарват едва ли не като подопечните на Юдейския цар Ирод /почти като Изрод/ дето били изпратени да избият всички новородени,щото влъхвите търсели къде е новия /новороден/ цар на Юдея за да му се поклонят. Друг е въпросът, че въпросният епизод фигурира само в Евангелието от Матея, а останалите благовестници тактично премълчават въпросния епизод, вероятно от съображения за сигурност... :) Та ретроградите и мракобесниците не можаха да сложат прът в колелото на прогреса и това, което беше най-редно да се случи от гледна точка на прогресивните сили, здравата логико-функционална връзка и прочее, се случи. Смисълът на притчата за избиването на младенците е също такъв - това, което трябва да се случи се случва независимо от всички усилия в противоположното направление. Макар и начинът да не е точно според очакванията...
2. Миналата година аз дадох много лош "личен пример", като "подмених вота" даден за Сашо Драганов и "Хрониките на Ралмия" с "Раиа" на Георги Караджов. Тервел Пейков, това е човекът, който ходи до Италия беше тогава с мене, до мене в Москва и прочее и видя "на живо" като как става тая работа. И ето сега си получавам възмездие "по христиански". Доволен съм, че Саваот, Яхве, Елохим и Адонай си гледат работата и не пропускат да санкционират всяко нарушение на космическите морални принципи. Това е много тънък и важен момент и съветвам всеки да го има предвид, за да не се чуди един ден откъде и защо му влиза непоръбения-четвъртит... Съвсем друг е въпросът за художествените и прочее достойнства на сашовата книга /а също и на тазгодишните "конкуренти"/ и доколко "честно и демократично" са събрани гласовете за "Ралмия"...
А не съм доволен защото:
1. От горната точка 2 произтича едно деморализиране на гласуващите, имащо за следствие загърбване на общественото дело /фендъма/ обръщане на хората изключително към частния си интерес и обезверяване в принципите на демокрацията. Пак повтарям, че "тон за песен" дадох аз миналата година, така че нямам моралното право да негодувам. Замислете се и защо гласувалите тази година са в пъти по-малко от предишни години? Ами точно затова!
2. Не искам да помрачавам радостта на "младенците", но си мисля, че едно хубаво нещо в краткосрочен план, има кофти ефект в дългосрочен план. Не за всяко нещо е така, но точно случилото се според мене ще има такъв дългосрочен ефект. Дано не съм прав... Краткосрочният стимулиращ ефект е безспорен, но не мога да преценя дали би бил по-положителен за "младенците", или за Мартин? Това ще покаже само бъдещето чрез предстоящото творчество на всички "заинтересовани" автори.B)-
Още веднъж честито на "Светлинките"!:)-D
Генерала

Мнениеот Goa » Пон Мар 30, 2009 7:28 pm

Ясно и конкретно - наградите "Шадоуденс" не правят изключение от принципа, че се гласуват от група хора, непредставителна извадка от целия фендъм. Най-широкообхватното гласуване за награди в България вероятно беше онова за най-добра българска книга в периода 1990-99 - повече от 100 човека се включиха тогава, но въпреки това принципът не бе по-различен :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Tervel » Пон Мар 30, 2009 10:12 pm

Радвам се и аз да кажа нещо постфактум: промяната на вече направена номинация не беше лесна, както може би тука всички си мислят, но с малко побутване тук там стана :)))

Юри - по темата - с тебе миналата година като бяхме нямаше представени черно на бяло номинации - там твойта беше лесна :)

На неразбралите защо наградата отива при децата - мисля че в момента трудно ще разберат толкова очевидно нещо. Без да съм имал някаква комуникация с "загубилия" Мартин, мисля, Мартине, че си съгласен с моя избор. Греша ли? :)

Поздрави на всички, ще се радвам да ви разкажа повече подробности в клуба :)
Tervel

Мнениеот Ани Илиева » Пон Мар 30, 2009 10:26 pm

Не мога да разбера защо Мартин стана "загубилия" Мартин.
Какво е загубил?
Ани Илиева

Мнениеот Roland » Пон Мар 30, 2009 10:27 pm

Диляне, наградите на Шадоуденс са рекламирани във форуми за фантастика, игри и аниме. На тях гласува възможно най-разнообразна аудитория. И да, намирам я за представителна.
Roland

Мнениеот Кал » Пон Мар 30, 2009 10:37 pm

Тате, ръкопляскания за смисленото и поучително четиво. С него ми спести кажи-речи всичко, което имах да казвам.

Ако Димитър от новия сайт на бг фендъма (Violetar в тази тема) има сили, бих му предложил догодина да качи формата за гласуване на номинациите при него. Самата форма вече е разработена от хора от Шадоуданс и съвсем скоро ще ползваме нейна модификация за едно социологическо проучване (няма общо с фантастиката) - така че до догодина ще имаме достатъчно време да я проверим как издържа на злоупотреби.

Друга "некомпрометирала се" институция гачели не остана.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот Roland » Пон Мар 30, 2009 10:47 pm

Некомпрометирала се или некомпрометирана, но да - не остана.
Roland

Мнениеот Tervel » Пон Мар 30, 2009 11:13 pm

Ани,
Ами нищо не е загубил Мартин, аз затова и сложих думата в кавички :)
Tervel

За литературните качества

Мнениеот Кал » Пон Мар 30, 2009 11:26 pm

[quote]Съвсем друг е въпросът за художествените и прочее достойнства на сашовата книга /а също и на тазгодишните "конкуренти"/[/quote]

[url=http://ekf.bg/en/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=35]Още една гледна точка по спорния въпрос[/url]

[quote]Semi-finalists:

...
* Kelly Luce (U.S.)
* Lyubomira Parizhkova (BG)
* Marinela Teneva (BG)
* Svetlana Dicheva (BG)
* Ricco Siasoco (U.S.)
* Yordan Kosturkov (BG)
* Zachary Karabashliev (BG/U.S.) [/quote]
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Генерала » Пон Мар 30, 2009 11:37 pm

Как да нямаше, имаше, бе, батка! Сега имаше на 2 места "черно на бяло", защото ти до последно не беше ясно дали ще ходиш и да ги номинираш "на живо". Както и да е, де :) Хайде ела не утре, а другата сряда, та да бъда и аз. Ако не можеш - здраве да е. А в четвъртък и петък съм в Пз на чаршията :) Ти на бачкане ли си тогава? Между другото, когато лани се "компрометирах" - нямах никакви угризения, предполагам че и ти сега нямаш, но пък в устата ми има един неприятен привкус. Утешавам се с това, че по моите критерии награда взе по-добрата книга тогава, докато сега "фатката" е друга и наградата не отива при по-добрата книга. С това въобще не визирам броя гласове, също както и "избраните" политици не са най-добрите... Сигурен съм, че решението ти не е било подиктувано и от това коя е "по-човешка" книга. За себе си не съм убеден, че така трябваше да стане, но сигурно съм в грешка...B)- Кажи си в клуба мотивацията,да чуят хората, пък кой крив, кой прав - нека покаже бъдещето.
@Калин - Митака мисля, че няма да има нищо против. И да не забравиш, че спечелих баса! Нещо се спотайваш по въпроса >:D<(:D
Генерала

Мнениеот Goa » Пон Мар 30, 2009 11:43 pm

Роланд, тя може да е представителна, но далеч не и за целия фендъм. Ако искаш да кажеш, че е по-представителна от извадката, гласуваща "Хюго" за съответния фендъм, завиждам ти на самочувствието :). Най-малкото има твърде много фенове, които не ходят по интернет форуми (в настоящия момент).

Вашите награди са много хубаво нещо и аз с две ръце ги подкрепям и ви желая да ги давате дълги години :), но нека бъдем реалисти :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Вто Мар 31, 2009 12:04 am

[quote]И да не забравиш, че спечелих баса! Нещо се спотайваш по въпроса[/quote]
Кой бас, тате? Я цитирай условията точно - да не се окаже, че хем "Играта" взе награда, хем ти имаш да ми даваш...

Ухилено,
аз
Човешката библиотека е:
~ отворена за всеки.
Аватар
Кал

Мнениеот Tervel » Вто Мар 31, 2009 12:18 am

Юри -
"Как да нямаше, имаше, бе, батка! Сега имаше на 2 места "черно на бяло", защото ти до последно не беше ясно дали ще ходиш и да ги номинираш "на живо"."

Именно! И аз това ти разправям - че сега в Италия (за разлика от нас със теб в Москва) леля ти Бриджит и чичо Давид имаха черно на бяло номинации, и аз там викам - абе то тука, нали, таквозинка.... хахах :)

Иначе 3 деца имаш, и внучка пък ми разправяш, че не си убеден в решението...аман заман. Прочее, в събота и неделя съм си в Пз.

Иначе, за следващата сряда, ако ме поканите (колективно) в клуба да дойда да разкажа 20тина минути за Еврокона, с удоволствие ще дойда.
Tervel

Мнениеот Генерала » Вто Мар 31, 2009 12:25 am

Леле, синко! Ами аз мисля че басът беше кой ще вземе наградата? Ако вземе Играта - аз печеля, ако вземе античовешката книга - ти печелиш. Ако е бил кой ще спечели на "изборите" - значи съм един наивник, дето си мисли, че печели тоя, който събере най-много гласове... Я, ако имаш време - виж какви бяха условията, аз лягам, че второ денонощие карам без сън... А за онова, дето ми пишеш - тури си го на ..../цензурирано/ За лека нощ - един виц:
Младши офицер докладва на старши обстановката по телефона. Докладва, докладва и по едно време вижда в докладната думата хуй и казва:
- Стоп! Нецензурна дума! Премини на кодоразговорна таблица №13
- Готово, преминах!
- Така! Първата буква на нецензурната дума е втората буква на думата "ухо".
- Разбрано!
- Втората буква на нецензурната дума е първата буква на думата "ухо".
- Разбрано!
- А третата буква на нецензурната дума е третата буква на думата хуй...X(
Генерала

Мнениеот Roland » Вто Мар 31, 2009 12:28 am

Диляне, що за глупости ми говориш? Какво "Хюго" изведнъж като през цялото време говорим САМО за българския фендъм? Смятам, че наградите ни са много по-представителни за мнението на фендъма от гласуването в този форум. Защото включват както него, така и един куп други места.

А че не обхващат целия фендъм, е очевидно и без да се казва. Нищо не може да обхване целия фендъм, доколкото "фендъмът" е абсолютно неизяснено понятие без ясни граници.
Roland

Мнениеот Генерала » Вто Мар 31, 2009 12:31 am

Ееее, батка, най-важните убеждения не зависят от броя на децата и внучките! :) Иначе мангалите да са най-убедените хора. Прочее за какви убеждения става въпрос? Какво имаш изподпредвид?
За сведение на интересуващите се:
Наесен в град Пещера ще има около 250 първолаци. От тях 34 са българчета...:?
КАКВО БЛЕЕТЕ ТА НЕ ПРАВИТЕ ДЕЦА, БЕ, АЛОУУУУ???????X(
Генерала

Мнениеот Генерала » Вто Мар 31, 2009 12:37 am

За леля ти Бриджит и чичо ти Давид /да му ядеш масурите!(:D/ - ясно. Плюем си на сурата като в Копенхаген, дето кака ти Сабина Маринова номинира едно-друго, ама по-съобразителна от тебе, съобразява се с трето-четвърто... Хубава работа, ама българска, както викат циганите...:)-D
Генерала

Мнениеот Tervel » Вто Мар 31, 2009 12:46 am

Тука и аз вече загубих нишката - Копенхаген, Сабина, какво номинирала, с какво се съобразила повече, кое едно, кое друго.... ама добре, ще поясниш в Дървеното или както там се казваше.
Иначе искрено се радвам, че наградата отива при децата от Казанлък и малката роля изиграна от мен в тази сага изкарва на лицето ми единствено широоока усмивка :) Назраве!
Tervel

Мнениеот Генерала » Вто Мар 31, 2009 12:50 am

Гласуването в този форум, Роланде, стана по този педе.../цензурирано/ начин И затова, че миналата година не бяхте доволни от онова гласуване и казахте, че тая година ще го направите да не е... /цензурирано/, ама така и не го направихте. Стана както със сайта Богданов-Иванов. С това не те упреквам за нищо, както и тях също. Рано или късно ще стане като хората, да даде Яхве още догодина да е. :)

Тервел - ете точно едно "таквозинка" стана. Тури му и малко геена огненная като бай ти Ганя и готово... Айде заеби, било каквото било, кажи кога ще се напием, та кака ти Милена да вряка и подскача покрай нас???:)-D
Генерала

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии