Много е трудно за банките да се приспособят, защото с тази система банките няма да могат да печатат пари (ще могат, но тези пари няма да са биткойни). За да дадеш на някого биткойни трябва да ги имаш. Няма как да му ги дадеш без да ги имаш (както правят банките). Тоест (ако си банка) ти пак би могъл да напишеш една хартийка "банката гарантира, че ще даде на приносителя на тази хартийка 1 Bitcoin при представянето ѝ на гише в банката". Въпросът е кой ще се върже на това - кой би рискувал да си купи такава хартийка от банка (особено като се има предвид дефлацията на Bitcoin и инфлацията на обикновените напечатани валути - това поставя интересни въпроси за стабилността на подобна банка, която дава "биткойн хартийки").
Bitcoin е сериозна конкуренция на банковите преводи (между различни банки в различни държави) и услуги като WesternUnion и MoneyGram.
Примерна схема как се прехвърлят пари като се спестяват големи банкови такси:
1) Иван си купува биткойни от
http://bitcoini.com/ или друг подобен сайт, като плаща с левов банков превод, който струва примерно 1 лв (някои банки даже взимат по-малка такса). Би могъл да си ги купи и директно от някой познат, който има биткойни, които иска да обмени в левове.
2) Иван прехвърля биткойните на Джон, който се намира в САЩ например. Няма такса за прехвърлянето или тя е съвсем малка (зависи от технически подробности свързани със системата) - приемаме я за нула.
3) Джон обменя биткойните за американски долари чрез някой американски обменник, който може да му даде доларите по удобен начин (без никакви такси или със съвсем минимални такси - банковите преводи между американски банки са практически безплатни, подобно на банковите преводи в лева между български банки - нищожната банкова такса от 1 лев за превода е на практика безплатна).
Разбира се може изобщо да не се ползват банки - ако Петър има биткойни, които иска да обмени за левове, би могъл да се срещне с Иван лично и да направят размяната на пазарния курс. После Джон би могъл да се срещне лично с Дейвид, който иска да си купи биткойни срещу долари. Има сайтове като
https://localbitcoins.com/, където има безплатни обяви за покупка и продажба на биткойни.
Цената на един банков превод, между българска и американска банка, може да струва от порядъка на $100 или даже повече (такса на банката на изпращача + такса на банките кореспонденти + такса на банката на получателя). Ако размерът на превода е $1000 - това са 10% загуба. Някъде гледах изчисления за превод от една европейска държава към САЩ - авторът беше успял да купи биткойни чрез обменник, на когото плаща с локален банков трансфер (който е безплатен или с минимална такса), а после получателят на биткойните ги е обменил за долари чрез обменник, който праща доларите с банков превод от/към американска банка (който също не струва нищо или почти нищо). В резултат се оказва, че излиза
по-изгодно от трансфер с PayPal.
Вече има и услуги "merchant account" за Bitcoin - търговецът, който ползва услуга като
https://bitpay.com/, би могъл да приема плащания с биткойни, които моментално да се конвертират в американски долари (според пазарната цена в момента на покупката). Клиентът няма как да извърши friendly fraud (да каже на банката-издател на кредитната карта, че не поръчвал нищо и да си поиска парите обратно), защото клиентът не ползва банка - транзакциите на биткойни не могат да се отменят от изпращача. Евентуално получателят би могъл (ако желае) да върне парите обратно, но изпращачът няма как да извършва friendly fraud. Предимството за клиента е, че може да плаща без да има вземане-даване с банки и в нарушение на законите на държавата, в която се намира (примерно китаец може да си плаща услугата за VPN на американска фирма - това е легално в САЩ, обаче в Китай е забранено да се заобикаля системата за цензура на Интернет). Предимството за търговеца да ползва BitPay.com (вместо обикновен merchant account за приемане на кредитни карти) е, че не плаща високи такси за chargeback (защото такъв е невъзможен). Предимството за търговеца да ползва BitPay.com (вместо да приема биткойни директно и после да ги обменя накуп за долари чрез някой обменник) е, че намалява валутния риск (рискът валутния курс долар/биткойн да се промени в неблагоприятна за търговеца посока). Така търговецът може да предложи по-ниски цени, в сравнение с варианта, когато трябва да се застрахова срещу валутния риск (поевтиняване на биткойните). Разбира се, при приемане на кредитни карти няма валутен риск (плащанията стават в същата валута - системата се грижи за конвертиране на една валута в друга, обикновено при неизгодни за клиента валутни курсове), обаче има риск от friendly fraud, което води до огромни разходи за chargeback (от порядъка на $50.00 за всеки chargeback и даже затваряне на сметката, ако доставчикът на платежни услуги прецени, че търговецът е рисков). Примерно, ако продавате нещо, което струва $50 и печалбата ви е $10, ще трябва да правите 5 продажби само за да избиете загубите от един chargeback (отделно ще имате и загуби от това, че клиента получава стока/услуга без да е платил). Ако всеки пети клиент е измамник, представете си резултата. Друго предимство за клиента е, че плащайки с Bitcoin, няма как да плати повече, отколкото е наредил (при плащане с кредитна карта, измамникът може да точи колкото си иска от картата).
В някои държави е изключително трудно и/или проблемно да се сдобиеш с дебитна или кредитна карта. В тези държави Bitcoin ще процъфтява, защото ще могат да си купуват разни неща от чужбина, по достатъчно безопасен начин.
Най-голямо приложение за биткойните ще е продажбата на услуги, извършвани от разстояние (писане на текстове, програмиране, продажба на софтуер и т.н.). Но и много хора биха си купували и материални стоки. Например в момента има магазини, които срещу биткойни, продават злато, сребро, чорапи, 3D принтери и други неща.
Ето например два популярни търговеца на монети от ценни метали:
http://www.coinabul.com/ (америскански)
https://www.bitaurum.eu/ (европейски)
Списък с някои онлайн търговци, приемащи Bitcoin:
https://en.bitcoin.it/wiki/TradeСписък с офлайн търговски обекти (такива, които трябва да посетиш лично, като преместиш материалното си тяло в пространството):
https://en.bitcoin.it/wiki/Real_world_shops (за сега са много малко).
Няма технически пречки да се плаща с биткойни в офлайн търговски обекти, освен чакането няколко минути (за да е сигурен търговецът, че транзакцията ще бъде валидна). Плащането става просто като си покажете екрана на смартфона или хартиен лист с QR кода на частния ключ - тоест от техническа гледна точка не е много по-сложно от ползване на дебитна/кредитна карта, даже може да бъде много по-удобно и просто. Или пък може да е обратното - вашият телефон да "види" (като насочите камерата му към) екрана на телефона на търговеца, където се показва адреса, на който трябва да се плати сметката. Недостатъка на втория метод е, че клиентът трябва да има смартфон (ако има смартфон, втория метод е по-удобен; ако няма смартфон - ще трябва да се разхожда с отпечатан QR код на частния си ключ, което е опасно, ако на съответния адрес има повече пари - някой друг може да види кода и да си "дръпне" от там колкото желае). С поевтиняване на цената на смартфоните, плащането с биткойни в офлайн търговски обекти, ще бъде изключително удобно.