БУЛГАКОНЪТ ОТВЪН И ОТВЪТРЕ ■ Интервю на Александър Карапанчев с Юрий ИЛКОВ_____________________
Нека веднагически (както обича да казва една моя позната) уточня, че тук става въпрос за Булгакон 2000. Сиреч за първата лястовица, за първата брънка от веригата, за сефтето, ако щете, и пр. Знайно е, че първите в историята имат тази привилегия – за тях да си спомнят по-често.
И ако за Булгакон 2012 (поне аз) видях твърде слаб писмен отзвук, това навярно се дължи на извънфеновски, на извънбългарски, а – защо не? – и на извънземни причини. Кой каквото ще да разправя, ама в „гетото на фантастиката” комай е някак по-топличко и по-сигурно. Па и новата зима вече разтвори широко вратите си пред нас...
_____________________
Александър Карапанчев: След като изминаха няколко сушави за българския фендъм години, как се стигна до идеята за този „кон”?
Юрий Илков: Идеята всъщност е стара – съществува от времето, когато бе създадено организираното феновско движение у нас. В най-добрия период на фендъма (тоест 80-те години) се правеха както големи национални фестивали, предимно в Пловдив, така и местни празници на жанра из различни градове. Тогава НФ клубовете бяха 25–30, като почти всеки от тях раждаше някаква своя инициатива: било срещи в Пазарджик, Сопот, Бяла (Русенско), Ефремовските дни в столицата, било сбирки в Балчик, Севлиево и т.н. Ако говорим за „новата ера”, ще спомена Орфкона в Бургас, отбелязал силно международно участие, и двата по-камерни Софкона – ‘93 и ‘95...
Е, крайно време беше пак да се направи нещо по-сериозно! Топката пое нашият клуб „Иван Ефремов”, който сега е най-стар и най-голям в страната. Мисля, че ситуацията бе назряла и просто трябваше да се действа.
А. К.: А защо бе избран тъкмо Сандански (а не Добрич например) и с какви цифри може да се похвали Булгаконът?
Ю. И.: Отначало имахме идея за Тузлата, но освен морето – което хич не е малко! – това място не предлага нищо друго. Виж, макар и географски отдалечен, град Сандански е близо до интересни обекти не само за нас, българите, ами и за предполагаемите гости от чужбина. Ясно е, че тук става дума за Рупите, Роженския манастир и Мелник с пясъчните пирамиди. Пък и този маршрут неведнъж е бил „прогонван” от главния ни организатор – столичния учител по философия Емил Кръстев, водил насам много ученически групи.
Що се отнася до цифрите, конът протече между 6 и 9 септември 2000-та, а участниците в него бяха около 40 души от осем града – Бургас, Велико Търново, Кърджали, Левски, Пазарджик, Пловдив, София и Стара Загора. Присъстваха също представители от четири издателства, зарадвали родния фен с не една хубава книга на въображението.
А. К.: Хайде отново да завъртим калейдоскопа на конгресната програма. Ако първото весело блещукащо стъкълце е настаняването на хората, то после...
Ю. И.: ... после дойде първото ни мероприятие – срещата с издателите. Отговорните фактори от „Аргус”, „Офир”, „Весела Люцканова” и „Квазар” споделиха проблемите и кахърите си: спадането на тиражите, намалелия брой на излизащите заглавия, мъките при разпространението. След туй се проведе среща с писателите. Пишещите братя и сестри (сред тях Емануел Икономов, Никола Кесаровски, Весела Люцканова, Христо Пощаков, Николай Тодоров, Янчо Чолаков...) обясниха как се чувства съвременният наш фантаст. Явно не се чувства твърде добре на фона на американската инвазия. Оказва се, че това занимание с перото не само че не е престижно тук, но с него дори не може да се оцелее физически?!
Макар картината да е тъжна, нещата все пак не изглеждат безнадеждни. Има място за оптимизъм, което се потвърждава и от факта, че вече втора година съществува уникалната поредица „Нова българска фантастика” на издателство „Аргус”. Преобладава мнението, че са налице известни условия за възраждане на жанра в България. Пред апостолите му се откриват широките хоризонти на вътрешния човешки космос и на екранните вселени. И неслучайно темата на една от дискусиите беше „Промяната на ценностите – от експанзията в Космоса към виртуалните реалности”, в която кръстосаха шпаги привържениците и по-умерените анализатори на чудото Интернет.
А. К.: Да не подминем някои други екстри за душата феновска, пък и „лъснали” тук-таме пропуски?
Ю. И.: Нека да изредя срещата на феновете, търга на фантастични книги и списания, прожекциите на редки видеофилми (плюс демонстрацията на диапозитиви, побрали аромата на времето), еднодневната екскурзия. Видя се, че всички ние сме натрупали много впечатления и размисли, а те се нуждаят от съпреживяване. Чудесен спомен ще остане посещението на Рупите, Роженския манастир, който уцелихме на неговия храмов празник, и Мелник с неповторимата му атмосфера. По-подробно успяхме да разгледаме само Кордопуловата къща и избата на Митко Манолев (Шестака) – той излезе запален почитател на фантастиката и доказа, че тя стига даже до най-екзотичните кътчета от родината.
Към пропуските бих отнесъл недостатъчната медийна разгласа, отдалеченото все пак за мнозина място, абсурдите на нашето съвремие, спъващи нормалния развой на културата. Не съумяхме също да рекламираме проявата си в самия Сандански, та някои гости се полутаха дълго, докато ни открият.
Когато героите бяха чуть больше * млади:
Владимир Борисов (БВИ) и Юрий Илков (вдясно)
А. К.: Помня, че на Орфкон ‘90 се връчваха любопитно формулирани отличия. И сега се спази хубавата традиция, нали?
Ю. И.: Да, компетентна комисия присъди без право на обжалване следните потупвания по рамото:
** Мис Булгакон 2000 – на фенките Петя Накова и Мария Радкова;
** награда за специални ефекти и отлична организация – на Емил Кръстев;
** награда за поддържаща роля (не само при танците на гала-вечерта) – на Димитър Кабаиванов;
** награда за прокарване и валиране на пътеки към виртуалната реалност – на Атанас П. Славов и Момчил Петров, които съответно представиха електронния сборник „Моделириум” и романа „Силата на Всемогъщия” (четиво фантастично и религиозно-еротично);
** награда за несъкрушим оптимизъм – на моя милост.
А. К.: На какъв хал е в момента нашият фендъм? Засилва ли се светлинката там, из дебрите на тунела?
Ю. И.: Трябва да признаем, че дълги години фендъмът у нас беше в окаяно положение. Значителна част от феновете не се оказаха подготвени за новите – обаче не виртуални! – реалности, втурнаха се да правят „големи пари” или пък се затвориха плътно в черупките си. Клубовете, които знаем днес, са пет: в София („Иван Ефремов” плюс „Джон Толкин” към Националната гимназия за древни езици и култури), Пазарджик („Аркадий и Борис Стругацки”), Кърджали („Фантастика”) и в Стара Загора („Уибробия”). Ситуацията се размрази буквално през последните две години – навсякъде се явяват нови почитатели на жанра благодарение на сърцатата клубна дейност и засилената комуникация посредством Интернет.
Убеден съм, че нашето НФ братство ще става все по-многобройно и конове като този имат добро бъдеще.
А. К.: А защо не дойде нито един гост от чужбините и как би се превърнал в международен Булгаконът?
Ю. И.: Мислили сме по въпроса и затова поканихме господата Борис Стругацки, Вячеслав Рибаков, Евгений Харитонов, Святослав Логинов, Владимир Борисов (БВИ) и други активисти от Русия; писателите Стивън Бакстър, Йейн Бенкс и главния редактор на фензина „Ансибъл” Дейвид Лангфорд от Англия; фенове от Франция... Всички те благодариха, пожелаха успех на събитието, но така или иначе – поради лична заетост или финансови проблеми – не дойдоха, ала изразиха готовност за бъдещо гостуване. Вярвам, че следващият ни форум ще бъде с международно участие; просто трябва по-отрано да разпратим нашите покани.
А. К.: Конкретно за тебе, Юрий, коя беше най-неочакваната, най-ярката изненада под знака на Сандански?
Ю. И.: Най-неочакваната за мен изненада бе, че въпреки „киберпънковата” действителност хората пристигнаха и конът се получи. Оказа се, че никакъв Интернет не може да замени живото и неповторимо общуване между нас. Като други изненади ще посоча изготвения в суперкратки срокове специален брой на „Тера фантастика” (направен с решаващата помощ на издателство „Аргус”), както и безкористната финансова подкрепа на Йордан Антов от ИК „Бард”. Използвам случая още веднъж да им благодаря за жеста.
А. К.: Какви са твоите предчувствия и прогнози относно идния отечествен НФ конгрес?
Ю. И.: Решихме Булгаконът да стане традиционен и да се провежда всяка година по същото време, като мястото му ще бъде уточнявано допълнително. По-специално версия 2001 ще гостува отново в град Сандански, а понеже сърце мъжко, феновско не трае, около Еньовден (сиреч 24 юни) в Трявна ще се организира среща под надслов „Таласъмия”, посветена на митологичните корени на родната ни фантастика. Бидейки човек с награда за оптимизъм, аз смятам, че още по-голям брой фенове ще проявят интерес към тези събития и ще ги посетят.
■ ■ ■
Вместо послеслов. Сред най-вълнуващите обекти на Булгакона беше (и пак може да бъде!) местността Рупите. Полегнала кротко край Кожух планина, тя ни предложи уникално преживяване – сякаш от хаоса на всекидневието се озовахме в енергостанция за сетивата и душата. Жадно попивахме алабастровия силует на черквата „Света Петка Българска”, нейните тъй необичайни стенописи, белоснежните и жълти като янтар свещи, увенчани от огнени шапчици, новите икони с кватрочентова яркост на багрите им... После – също белия гроб на пророчицата Баба Ванга; зеленината наоколо, стотината токачки, „пръкнали се” от... две подарени някога птици; пиршеството от цветя в сонм саксии и обгръщащата ги вълшебна тишина... Ромонът на минералния извор се съчетаваше почти мистично с горещите езерца, над които витаеха букети серни изпарения, а един малчуган от близките села събираше рибки слънчевки за своя аквариум...
Та нима и хубавият конгрес на фантастиката не е като чудесна енергостанция за българина в края на ХХ век? Енергостанция, от чиято сила можеш да се заредиш поне за няколко месеца напред. Какво пък, както се казва в народните приказки – и аз бях там, ядох, пих и по брадата ми потече.
_____________________
* По руски чуть больше = малко повечко. –
Б. авт.Първа публикация в: списание „Тера фантастика”, брой 1/2001 г.