Литература и други изкуства

Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Всичко за изкуството

Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Мнениеот valio_98 » Вто Дек 05, 2023 6:59 pm

Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и други) в САЩ (и другаде)

Никола Райков е старозагорски писател, автор на чудесни книги игри, които нашите собствени деца хаесваха много, когато бяха по-малки. За неговите успехи съм писал и преди – той издаде книгите си в Китай, сега е дошъл ред на Новия свят: нюйоркското издателство Mind Inventions ще пусне няколко негови настолни игри. Повече за това може да се прочете тук.
Неговата страница е тук и повече информация има тук.
Интервю с автора може да се чуе тук.

Николай Райков не е единственият българин, който напоследък е „пробил“ навън: тук може да се рочете и за други автори, сред които Радостина Николова, Александра Георгиева, Георги Грънчаров и Лиляна Дворянова.

Поздравления!

ПС От опит знам, че ще се намерят недоволни. Предлагам им да си помислят как се издържа един писател с продажби в страна с език, който говорят около 7 милиона човека и как – в страна или по-скоро страни с език, който говорят 360 милиона (и може да добавим още около милиард, за които английскяит е втори, трети и т.н. език).
Аватар
valio_98
 
Мнения: 884
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 10:32 pm

Re: Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Мнениеот ivanushka » Нед Дек 10, 2023 1:23 am

ТЕ ИСКАТ УМИШЛЕНО ДА ГО ПОГРЕБАТ! Не аз, а Кеворк Кеворкян прогнозира, че след петнайсетина години, няма да има живи свидетели на онова, сега проклинано бивше време. И че точно тогава ще започне голямата фалшификация. Освен индустрия и здравеопазване , големият плюс на онова време е духовната сфера, културата. Жалко,че и този подем някогашен, ще бъде умишлено премълчаван. Хайде, само бегло да видим какво е станало за 29 години след 9 септември 1944 и за същият период след 10 ноември 1989 година. Ще се смаете какъв духовен упадък!
До 1974 година ние имаме истински шедьоври в литературата –произведенията на Димитър Димов, Емилиян Станев, Димитър Талев, Николай Хайтов, Й. Радичков, Ивайло Петров, Антон Дончев…Поети като В.Ханчев, Валери Петров, Г.Джагаров, Блага Димитрова, Константин Павлов, Христо Фотев, Дамян Дамянов…Имахме такива велики актьори като Константин Кисимов, Владимир Трендафилов, Апостол Карамитев, Григор Вачков, Мила Павлова, Спас Джонев, Стефан Гецов, Гец, Калоянчев, Парцалев, Мутафова…ох могат ли да се изредят всички? Кажете пет имена сегашни за 28 години поне да са близко до тях? Точно в онзи „мрачен период“ беше създаден филмовия шедьовър на века „Козия рог“ на гениалния Методи Андонов, „Крадецът на праскови“, първият екшън сериал „ На всеки километър“…Никой няма да знае, че в онзи „черен“ период България изнася филми в 70 страни, има 813 международни награди, 300 български студенти са пратени в 16 страни на издръжка на държавата да изучават филмовото майсторство. Няма да знаят бъдните, че през 1963 година / 17 години след 9-ти септември 1944/ ние поставяме изключителен рекорд – имаме 3 700 киносалона, а родината на седмото изкуство – Франция, има само 2 000! Защо се мълчи за това? Ало, черногледци: 25 години след 9-ти септември 1944 година България заема второ, а дълго време трето и четвърто място в света по посещаемост на кината! Точно в тези трийсетина години след „съветската окупация“ в подем е изобразителното изкуство, музикалното, архитектурата…Тогава са създадени Националния исторически музея, Националната галерия за чуждестранно изкуство, националната художествена галерия…Във невероятен възход за изненада на пещерните черногледци в онзи трийсет годишен отрязък е не само така нареченото елитарно изкуство, но и масовото. Гузно ще се премълчава, че тогава е имало 3 200 театрални, 570 естрадни и 40 състава за художествено слово, хоровете надхвърлят две хиляди, оркестрите – 420 …Ех, какви черни времена и как може да има 4 000 / четири хиляди!/ библиотеки с над 18 милиона тома! Българските творци, нашите видни културтрегери са в челото на Европа , никой не ги е пренебрегвал и изолирал, а къде са сега? Талантът не може да бъде заличен, вътрешната свобода не може да бъде в клетка, ако си наистина личност с творчески заряд! Останах смаян, че след 10 ноември 1989 година нищо не беше извадено „забранено“ от чекмеджетата. Освен графоманските творения на посредствениците!
Стефан Северин
ivanushka
 
Мнения: 256
Регистриран на: Пет Май 21, 2010 8:31 pm

Re: Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Мнениеот valio_98 » Пон Дек 11, 2023 11:37 am

Много хубав текст, с едно уточеннение - сега всеки мопютър е киноекран и всеки телефон е библиотека. Т.е. биха могли да бъдат. Проблемът не е в броя на кината и библиотеките, а в това, че почти никой не гледа на тях примерно "Казабланка" или "Понеделник сутрин", и почти никой не чете примерно Волтер или Димитър Димов или Емилиан Станев.

Чудо е, че нашата култура продължава да ражда, противно на всякакви вероятности, хора като Николай Райков (който пише за деца - по-трудно, отколкто за възрастни), Здравка Евтимова, Янчо Чолаков, Николай Теллалов, покойния вече Иван Попов, и още няколо шепи като тях.

Знаеш ли кога е писано това? Защото Стефан Северин почина преди няколко години.
Аватар
valio_98
 
Мнения: 884
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 10:32 pm

Re: Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Мнениеот ivanushka » Вто Дек 12, 2023 5:02 am

Едно уточнение?
Ми не, драги! Всеки телефон не е библиотека! В никакъв случай! Всеки телефон е виртуална, дигитална, цифрова игла и спринцовка. С която владетелите на света държат населението в подчинение и зависимост. И освен дигитална игла и спринцовка, всеки телефон е и ютия, изглаждаща мозъчни гънки.
Явно много, ама наистина много ползващ телефона си.
Няколко шепи е ключовата дума. Малко са (тези "велики" творци) и все по малко!
А ти защо питаш кога е писано? Мислиш си че от тогава е станало някакво чудо и нещата са се обърнали? Виж по горе за телефоните- ютии за мозъци! И ако можеш, защото това явно ти е трудно, си направи някакви изводи.
Аз не мога да разбера, толкова ли са дебели кожите ви? Толкова ли са дебели очите ви? Толкова ли е закърняла и разложена съвестта ви?
Явно да.
Той човека не го е казал в явен вид, като може би е разчитал на някаква съвест, на някаква чест и достойнство у адептите на тази мръснишка обществена система.
Но явно не е пресметнал добре.
И трябва някой да ви го каже в прав текст:
Мръснишката ви обществена система, на господарите на която вие толкова усърдно лижете Г**вете,
е един БОКЛУК!
БОКЛУК!
БОКЛУК!
ivanushka
 
Мнения: 256
Регистриран на: Пет Май 21, 2010 8:31 pm

Re: Български писатели в чужбина: книги на Никола Райков (и друг

Мнениеот valio_98 » Вто Дек 12, 2023 12:21 pm

И в библиотеката човек може да иде да чете в-к "Жълтото в кюлотите на кинозвездите", а в киното - да гледа "Рязане на вътрешности с ръждив трион, 14 серия".
Къде е разликата? Не мислисш ли, че библиотеката, киното, телефона, компютъра, вестника и пр. са това, което си ги направи човек? Вярно, че телефонът, телевизията и киното са по-агесивни от другите медии, но пак накрая човекът решава.
Аватар
valio_98
 
Мнения: 884
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 10:32 pm


Назад към Литература и други изкуства

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron
Общо на линия са 0 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 0 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта