Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Толерантността на българина

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Толерантността на българина

Мнениеот Goa » Сря Сеп 29, 2010 3:59 pm

Не се дракайте на дребно :razz:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Сря Сеп 29, 2010 4:05 pm

ГОА, халюцинираш
Шаркан

Мнениеот Алекс Белтов » Сря Сеп 29, 2010 4:13 pm

ето, че стигаме до същността на въпроса.
в момента имам жестока алергия, поне така ми казва лекарката. Цялото ми тяло е пламнало в пъпки и скоро ще се обели. Може пък утре да се събудя с нова кожа. Да речем черна. Е, ще почна ли да викам по улиците, че съм малцинствен и трябва да получавам наготово от "братята" бледолики? Въпрос-отговор, а?

значи-и-и : съзнание.

Повтарям: толерантен съм САМО към толерантните.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Преподобният ЦУП » Сря Сеп 29, 2010 5:03 pm

Иво по скоро аз ти дадох бонус… Подходих към теб откровено по марксистко комунистически и ти зададох един макар и многопластов но по сталински ясен въпрос…
А ти сега пиздиш някакви оправдания за да маскираш нещата само и само да не признаеш че нарочно не наричаш нещата пред роднините на жена ти с истинските им имена… Били воювали против фитлеро нацизма и не против идеологията ами за защита на страната си. Коя страна бе – Казахстан ли или СССР , което тогава е било абсолютно индентично… Питай ги да видим какво ще ти отговорят. И им разкажи в ценностната система на ди Ривера те какъв елемнт щяха да бъдат ако беше победил хитлеро-фашизма. И дали след тия приказки и те после няма станат не във ред както оня ислямиста…
Значи такива неща като замазвания на хитлеро – фашизъм с някакво доста аморфно понятие- нацизъм го слушам от години по разни западнио пропагандаторски центрове които целят прикриване на истинската същност на явлението както и да омаловажат подвига на съветските хора и на Съветския съюз. Защото са им насрани задниците още от времето на Испанската гражданска пък за Мюнхенския сговор да не говорим…
Съветските хора от рода на съпругата ти – чест и хвала са воювали именно против кафявата хитлеро фашистка система и идеология, която е продукт на тогавашната Западна идеология насочена против Съветския съюз, който им е бил главен противник и конкурент като идеология и обществен строй. Роднините на жена ти именно най-напред са били съветски хора- продукт на съветската система и строй и чак тогава можем да говорим за казахската им индентичност.
Айде си прочети пак хитлеровата идеология за причините за войната против Съветския съюз, без тук да ми излизаш с някакви тънки адвокатски жидовски номера за ди Ривера и благия италиански фашизъм. Войната против Съветския съюз беше война на идеологии, на цивилизации и то тотална и безпощадна война – и като краен резултат да останат най-много 20- 30 милн съветски хора за роби- останалото са били предназначени да наторяват земите които ще са владение на арийците и техните сателити, както отвъдокеанските спонсори на хитлерофашизма.
Нима по време на ВОВ против съветските хора, като един от много верните съюзници на Третия райх с многобройни дивизии не беше италиянския фашизъм. Та така че именно против хитлерофашизма се воюваше- май нещо логиката на нещата при теб ти убягва:)

И хайде моля те без да ми излизаш с разни резунистки и игорбуничовски клишета за заградителните отряди които подпирали частите, защото на мен ми е известна точната цифра на щрафбатовете по време на ВОВ и цифрата е направо мижава с количеството армейски съединения на който и да е участък на фронта

И ако на някой участък на фронта е имало заградителна част и наистина е спирала отстъплението със крути мерки- това не е било посевместно…
В заключителния етап от ВОВ- германците са имали 3 пъти по-големи като численост заградителни отряди и са разстрелвали доста повече отстъпващи…
Преподобният ЦУП

Мнениеот Шаркан » Сря Сеп 29, 2010 5:57 pm

към пропагандата на фашизъм и войнстващ теизъм в темата за толерантността се намеси и пропаганда на болшевизъм и съветски империализъм.
Супер.

скука
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Сеп 30, 2010 9:58 am

ЦУП, на комунистическите определения не трябва много да се вярва. Защото комунистите слагат под общ знаменател всичките си противници. Първо всички бяха есери (СР) - леви, есери, десни есери или просто есери, даже Кранщадският бунт беше наречен "есерски".
После, по време на Гражданската война, всички побеляха: белофини, белополяци, белоунгарци, белоукраинци, белокавказци, белокитайци. Как не са се изхитрили африканците - че да се запишат доброволци против комунистите в Русия и най-сетне да се почувстват като "бели хора"? :wtf:
После всички стананаха "фашисти". Изброил съм някои. Има и още.
В действителност, названието "фашизъм" е лепнато на нацизма по предложение на Г. Димитров пред Коминтерна. Защото в Германия фашисти е нямало. Партията на Хитлер се е наричала "Германска национал-социалистическа партия". И чичко Димитров е предложил всички да се наричат "фашисти", щото да не се обърквал пролетариата. Щото тук социалисти, а там - пак социалисти.
Италия действително е била съюзник на нацистка Германия. Това е една от големите грешки на Мусолини. Има и други. Доста са. А Франко е гледал първо страната си, а после - всичко останало.
И жена ми, и почти всички нейни роднини са родени в СССР. Но, ЦУП - те са от Източноказахстанска област: по време на войната са бранели СССР, но след 1949 г. вече пукната пара не дават за СССР. Отвори сега картата, намери един гъсто населен град там - и веднага ще се сетиш защо.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Преподобният ЦУП » Чет Сеп 30, 2010 12:32 pm

Шаркан написа:към пропагандата на фашизъм и войнстващ теизъм в темата за толерантността се намеси и пропаганда на болшевизъм и съветски империализъм.
Супер.

скука

Ники исторически единствените които дадоха реален отпор а и сразиха напълно хитлеро фашизма бяха съветските хора и съветската система…
Аз винаги съм се считал за гражданин на тази империя- и благодаря й от сърце за щастливото детство което изживях под нейна закрила както и щастието да имам някакви мечти за още по-светло бъдеще.
В момента сме в яки прогресорски времена, но където е текло пак ще тече както и умствения багаж който натрупах…
Ники възможно е в бъдещето анархизмът да се утвърди като особенна форма на обществен строй на някоя от земните колонии със прелести и красоти както го описваш…
Но засега е нежизненоспособна идеология- и както забелязвам на пракитка за в момента в България нейните проявления са че всеки за себе си да се оправя, а обществото и държавата да го духат от всякъде , което от своя страна пък води в тия вълчи времена до пълен крах, не мислиш ли?
Преподобният ЦУП

Мнениеот Шаркан » Чет Сеп 30, 2010 12:56 pm

Преподобният ЦУП написа:Ники исторически единствените които дадоха реален отпор а и сразиха напълно хитлеро фашизма бяха съветските хора и съветската система…
първо, това е лъжа. Или най-малкото полуистина = пак лъжа.
Второ, разликата между нацистки и съветски концлагер е само във външния дизайн и езика на надзирателите.
Аз винаги съм се считал за гражданин на тази империя- и благодаря й от сърце за щастливото детство което изживях под нейна закрила както и щастието да имам някакви мечти за още по-светло бъдеще.
империите нямат граждани. Те имат поданици.
Ники възможно е в бъдещето анархизмът да се утвърди като особенна форма на обществен строй
върнейки по пътеката на тоталитаризма или по тази на икономиката на печалбата няма да се стигне до свят на Ефремов (анархо-комунистически по същество), но със сигурност - до света на Торманс…
засега е нежизненоспособна идеология
нежизненоспособна или пренебрегвана? несъстоятелна или демонизирана (в най-добрия вариант обявявяна за красива, но неосъществима утопия, понеже "човешката природа била някаква си")?
в момента в България нейните проявления са че всеки за себе си да се оправя
това няма нищо общо с анархизма, но много с нихилизма и още повече - с тъпия егоцентризъм + простащина, активно поощрявани от системата.

впрочем кои са тези "нейни проявления"? Случайно те да съответстват на Принципите на анархизма?
(ако не ги знаеш, сега ще ти ги пратя в лично съобщение)

и, мама му стара, хайде недей и ти като фашиста да отклоняваш темата.
Направи нова, да речем "Анархизъм, болшевизъм или фашизъм?" (все едно няма вече сходни).
е, като гледам май нямаш много време за форумни битки, ама не е красиво да офтопим в чужда тема, а?
Шаркан

Мнениеот Преподобният ЦУП » Чет Сеп 30, 2010 1:16 pm

Шаркан написа:
Преподобният ЦУП написа:Ники исторически единствените които дадоха реален отпор а и сразиха напълно хитлеро фашизма бяха съветските хора и съветската система…
първо, това е лъжа. Или най-малкото полуистина = пак лъжа.
Второ, разликата между нацистки и съветски концлагер е само във външния дизайн и езика на надзирателите.
империите нямат граждани. Те имат поданици.
Ники възможно е в бъдещето анархизмът да се утвърди като особенна форма на обществен строй
върнейки по пътеката на тоталитаризма или по тази на икономиката на печалбата няма да се стигне до свят на Ефремов (анархо-комунистически по същество), но със сигурност - до света на Торманс…
засега е нежизненоспособна идеология
нежизненоспособна или пренебрегвана? несъстоятелна или демонизирана (в най-добрия вариант обявявяна за красива, но неосъществима утопия, понеже "човешката природа била някаква си")?
в момента в България нейните проявления са че всеки за себе си да се оправя
това няма нищо общо с анархизма, но много с нихилизма и още повече - с тъпия егоцентризъм + простащина, активно поощрявани от системата.

впрочем кои са тези "нейни проявления"? Случайно те да съответстват на Принципите на анархизма?
(ако не ги знаеш, сега ще ти ги пратя в лично съобщение)

и, мама му стара, хайде недей и ти като фашиста да отклоняваш темата.
Направи нова, да речем "Анархизъм, болшевизъм или фашизъм?" (все едно няма вече сходни).
е, като гледам май нямаш много време за форумни битки, ама не е красиво да офтопим в чужда тема, а?

Извинявам се Ники, че се повлякох по варненския Ивайло…и ти наспамих темата. Не искам да влизам и с теб в спор отклоняващ се от темата.Но просто някои нещица на Иво от варна просто не ме сдържаха да го провокирам:) :)
Само едно ще добавя- че еволюционно всичко ще доведе накрая до света на Ефремов… Това ми е вярата

Иначе за толерантността на българина мога да кажа е че той дълго време е бил с робска психика и затова му е увредено правилното чувство къде и спрямо кого и какво трябва да бъде толерантен и спрямо кого и какво да бъде абсолютно и до жестокост нетолерантен. Но не ми се впуска в обширност- на чашка с теб ще си поговорим в най-скоро време.. Честна сталинска :):)
Преподобният ЦУП

Мнениеот Шаркан » Чет Сеп 30, 2010 1:49 pm

темата не е точно моя, но по принцип не ми е уютно, когато офтопът взема да преобладава.

Не съм съвсем съгласен с мнението ти за робската психика. Най-малкото тук има представители на същята общност ("български народ"), които се отклоняват повече или по-малко от рамките на "робската психика".

на чашка... ами вземи ми ела на гости с Гоа.
:lolno:
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Сеп 30, 2010 6:39 pm

Считам, че идейната несъвместимост не вреди на добрите отношения. :wtf:
ЦУП, има тема - тази на Шаркан. За светлото фашистко бъдеще (не се плашете от думата!).
А тази е толерантността.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Предложение за разклоняване на темата

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Пет Окт 01, 2010 10:41 am

До Преподобния ЦУП:

Тъй като не съм съгласен с твърдението ти за робската психика на българина и смятам, че подобна психика има по-скоро у много граждани на онази империя, която толкова ти харесва, предлагам тази част от дискусията да премине в литературния раздел, където до петнайсетина минути ще пусна подходяща тема.

Нека тази тук остане за толерантността на българина.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот bogdanov » Пет Окт 01, 2010 10:54 am

За робската психика е нужно да се почете малко история /освен да се съчинява/.
Всъщност няма робска психика, има незаинтересуваност.
А тя е следствие на законите още от прабългарско време.
Накратко - за разлика от империите, дето поданиците са били собственост на царя/падишаха и каквото там, властта над българите е свършвала до прага на дома им.
Българинът винаги си е бил стопанин в къщата и никой не му е нареждал какво да прави там. Такива неща като забрана за преселение, продажба на крепостни и прочие не е имало. Поне във времена на здрава държава.
Това е обусловило незаинтересуваноста на българина към действията на централната власт. Бог високо, Цар далеко е точното отражение - не както го четем сега, че няма кой да ни помогне, а че няма кой да ни се меси.
Всъщност това е една от причините за лесното ни покоряване от турците /освен законността на исканията на Баязид, все пак половин българин/. За огромна част от населението в България не се е сменило нищо, даже данъците са станали по-ниски, а пътищата по-сигурни.
Историите с турските мутри и прочие си идват след кърджалийско - когато централната власт е слаба.
bogdanov

Мнениеот Stanley3264 » Пет Окт 08, 2010 11:57 am

Интересни неща научавам от Одисей, които до сега не съм имал възможност някъде да прочета. Можеш ли да ми посочиш литературни източници?
Спомням си един случайно гледан филм, чието заглавие не мога да кажа сега, но в който показват събирането на български момчета за еничари съвсем не като насилствено. Момчетата викат към турските войници и командири: "Вземи ме, ага, ще видиш колко добре ще служа!". Само бащите викат: "Аман, ага, не ми вземай момчетата, с кого ще работя нивите!", демекь младите се натискали за еничарския корпус, старите не ги пускали.
Не повярвах много на този филм, по-скоро е измислица на сценариститеи режисьорите, откколкото историческа истина. И то родоотстъпническа измислица в духа на онази българка, работеща в немски институт, която отричаше баташкото клане.
Stanley3264

Мнениеот bogdanov » Пет Окт 08, 2010 12:04 pm

Stanley3264 написа:Интересни неща научавам от Одисей, които до сега не съм имал възможност някъде да прочета. Можеш ли да ми посочиш литературни източници?
Спомням си един случайно гледан филм, чието заглавие не мога да кажа сега, но в който показват събирането на български момчета за еничари съвсем не като насилствено. Момчетата викат към турските войници и командири: "Вземи ме, ага, ще видиш колко добре ще служа!". Само бащите викат: "Аман, ага, не ми вземай момчетата, с кого ще работя нивите!", демекь младите се натискали за еничарския корпус, старите не ги пускали.
Не повярвах много на този филм, по-скоро е измислица на сценариститеи режисьорите, откколкото историческа истина. И то родоотстъпническа измислица в духа на онази българка, работеща в немски институт, която отричаше баташкото клане.

Има запазено писмо от едно село, в което се оплаква на валията, че вече втори път ги подминават.
Повече - в Бойна Слава, там тая тема е яко обсъдена.
Приложи го обаче към сегашните условия - ти си живееш в някое диво родопско село и минава някоя американска или ислямска фондация, която ти предлага обучение и работа навън?

П.С. Битува грешната представа, че еничарите са основно войници. Всъщност само около 1/3 от взетите деца са ставали войници, останалите са влизали в администрацията.
Но това не е тема за тук, както казах - http://forum.boinaslava.net/
bogdanov

Мнениеот Goa » Пет Окт 08, 2010 12:14 pm

Odisey написа:
Stanley3264 написа:Приложи го обаче към сегашните условия - ти си живееш в някое диво родопско село и минава някоя американска или ислямска фондация, която ти предлага обучение и работа навън?

Еее, айде ако може без такива груби аналогии :think:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Пет Окт 08, 2010 1:01 pm

Goa написа:
Odisey написа:
Stanley3264 написа:Приложи го обаче към сегашните условия - ти си живееш в някое диво родопско село и минава някоя американска или ислямска фондация, която ти предлага обучение и работа навън?

Еее, айде ако може без такива груби аналогии :think:

Абе малко кротнаха нещата, но 90-те еничарстовото си беше масово, що от ръководителите на студентски стачки и прочие отиде в странство да учи и тнт.
Като вдигахме митинги Кошлуков с черното си яке беше пич! Ама за няколко години в Америка му промиха мозъка. "Притвореното общество" е едно от най-лошите неща, които са ни се случвали.
Но си прав, че темата не е политическа.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Окт 09, 2010 9:53 am

А-а-а-а-а... Иванушка, не така!
Май много народ взе да забравя, че османците са събирали девширме не от българското, а от християнското население. Т. е. - за еничари за вземани не само български деца. Само че нито на гърци, нито на сърби, нито на (пу, пу, пу!) арменци, нито на каквито и да било други им е хрумнало сега да си смучат от пръстите някакво си "доброволно еничарство" от онези времена.
А за това дали са били войници - превеждаме: Yeniçeri (يکيچرى) - нови войници.
Е, да - много от тях са служили и в администрацията на Османската империя, но с някои уточнения:
1. До един са служили първо като войници (преди това са били ратаи, после - школници) и чак след това някои намират място в администрацията.
2. И то - става дума за военната администрация.
3. Цялата администрация на Османската империя по онова време е била военизирана. Даже титлата "султан" в действителност е военна титла. Чак Махмуд II почва с реформите. А еничарите му пречат. Затова ги унищожава.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Съб Окт 09, 2010 10:52 am

Ивайло Иванов написа:А-а-а-а-а... Иванушка, не така!
Май много народ взе да забравя, че османците са събирали девширме не от българското, а от християнското население. Т. е. - за еничари за вземани не само български деца. Само че нито на гърци, нито на сърби, нито на (пу, пу, пу!) арменци, нито на каквито и да било други им е хрумнало сега да си смучат от пръстите някакво си "доброволно еничарство" от онези времена.
А за това дали са били войници - превеждаме: Yeniçeri (يکيچرى) - нови войници.
Е, да - много от тях са служили и в администрацията на Османската империя, но с някои уточнения:
1. До един са служили първо като войници (преди това са били ратаи, после - школници) и чак след това някои намират място в администрацията.
2. И то - става дума за военната администрация.
3. Цялата администрация на Османската империя по онова време е била военизирана. Даже титлата "султан" в действителност е военна титла. Чак Махмуд II почва с реформите. А еничарите му пречат. Затова ги унищожава.

\
Айде да не превръщаме темата в исторически спор.
Накратко - не всички деца събирани по кръвния данък са ставали еничари.
А цялата османска администрация основно е била от християни. По традиция. Великия везир често е бил я грък, а арменец...
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 11:08 am

мале, пак неграмотност.
Еничари означава ново поколение, не нови войници.

а националното самооплюване като любимо занимание на пишман-интелигенцията, въпреки своето критично отношение към патриотизма (но и ЗАРАДИ него, защото подвеждането под общ знаменател на групи хора по един-единствен признак е глупаво), не мога да го възприема като нещо здравословно, мяза ми на психопатология
Шаркан

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии